1,0 auto's per huishouden in Harlingen.
Zonnestroom voor het huis zelf.
Huishoudens in Harlingen hebben gemiddeld 1,0 auto's; de stroom gaat hier vooral naar het huis, en dat verbruik piekt 's avonds. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Harlingen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Harlingen heeft minder auto's voor de deur
Huishoudens in Harlingen hebben gemiddeld 1,0 auto's, minder dan gemiddeld in Friesland (1,2). Het stroomverbruik zit hier dus vooral in het huis zelf: 2.260 kWh per woning per jaar, geconcentreerd in de ochtend en de avond. Hieronder de cijfers van het CBS over Harlingen, naast de gemeente Harlingen en de provincie Friesland.
Gas, auto's en het net in Harlingen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Harlingen is 830 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent lager dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.190 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 8 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Harlingen hebben gemiddeld 1,0 auto's, minder dan gemiddeld in Friesland (1,2).
Het net in Harlingen is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Harlingen een matig stedelijke omgeving.
De huizen van Harlingen
In Harlingen staan 7.605 woningen, verdeeld over 7.325 huishoudens met samen 15.140 inwoners (2,0 per huishouden). 55 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 56 procent in de gemeente Harlingen.
Rijwoningen bepalen het beeld: 56 procent van de woningen is een tussen- of hoekwoning, 9 procent staat vrij. Bij een rijwoning past in onze praktijk meestal een compacte batterij van 6 tot 10 kWh, die op een 1-fase-aansluiting geplaatst kan worden.
9 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 246.000 waard (WOZ), 15 procent lager dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Harlingen neemt gemiddeld 1.760 kWh af, een vrijstaande woning 3.710 kWh, 111 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Harlingen.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.760 kWh | 220 kWh | KNW6 | € 284 per jaar |
| Tussenwoning | 2.050 kWh | 780 kWh | KNW6 | € 378 per jaar |
| Hoekwoning | 2.270 kWh | 990 kWh | KNW6 | € 442 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.870 kWh | 1.440 kWh | KNW6 | € 573 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.710 kWh | 2.000 kWh | KNW10 | € 791 per jaar |
Afname per woningtype in Harlingen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Harlingen
Met 1,0 auto's per huishouden gaat de stroom in Harlingen vooral naar het huis zelf: 2.260 kWh per woning per jaar, waarvan het grootste deel in de avond. Een compacte batterij van 6 kWh dekt die avond uit het middagoverschot van de eigen panelen (1.040 kWh per woning per jaar) of uit goedkope uren op een dynamisch contract; een laadpaal is hier de uitzondering, niet de regel.
Vrijstaande woningen zijn hier schaars (9 procent tegenover 29 procent in Friesland); bij de compactere huizen past een batterij van 6 tot 10 kWh op een 1-fase-aansluiting.
Hoe Harlingen verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Harlingen 69 procent zonnestroominstallaties bij, van 1.981 naar 3.351. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.190 naar 830 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 1.981 | 2.470 | 3.351 | |
| Stroomafname per woning | 2.360 kWh | 2.260 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.190 m³ | 830 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Harlingen naast de buurdorpen
Met 1.040 kWh teruglevering per woning zit Harlingen tussen de buurdorpen in: Cornwerd levert het meest terug (1.420 kWh), Zurich het minst (726 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Harlingen bovenaan in de buurt: 53 procent, tegenover 40 procent in Kimswerd.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Harlingen | 2.260 kWh | 1.040 kWh | 53 procent |
| Zurich | 2.805 kWh | 726 kWh | onbekend |
| Cornwerd | 3.130 kWh | 1.420 kWh | onbekend |
| Kimswerd | 2.586 kWh | 1.163 kWh | 40 procent |
| Pingjum | 2.886 kWh | 1.113 kWh | 37 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Harlingen oplevert
Voor de 7.605 woningen van Harlingen rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.260 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.040 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 376 in het eerste jaar, gemiddeld € 451 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 12,8 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 11 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Harlingen met stroom om
De stroomafname per woning in Harlingen daalde sinds 2020 van 2.360 kWh naar 2.260 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 10 procent lager dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.040 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ruim een derde van wat Harlingen afneemt. Ter vergelijking: in Friesland is dat gemiddeld 1.110 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.040 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.
Het gaat hard: van 1.981 installaties in 2018 naar 3.351 in 2022, een groei van 69 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 25 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 36 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Harlingen heeft 53 procent zonnepanelen, 7 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 3.351 installaties met samen 10.516 kWp, gemiddeld 3,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Harlingen staat de plaats op plek 3 van 3 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 3 van 3 in teruglevering per woning.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Harlingen?
- Huishoudens in Harlingen hebben gemiddeld 1,0 auto's (Friesland: 1,2), bij 7.325 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Harlingen?
- Harlingen telt 7.605 woningen: 9 procent vrijstaand, 10 procent twee-onder-een-kap, 56 procent tussen- of hoekwoning, 25 procent appartement. 55 procent is een koopwoning en 9 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Harlingen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Harlingen (2.260 kWh afname, 1.040 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 451 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 12,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Harlingen hebben zonnepanelen?
- 53 procent van de woningen in Harlingen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 3.351 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Harlingen?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Harlingen is € 246.000, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van de gemeente Harlingen (€ 248.000) en 15 procent lager dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Harlingen?
- Een woning in Harlingen verbruikt gemiddeld 830 kubieke meter aardgas per jaar, 9 procent lager dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.190 kubieke meter. 8 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Harlingen: 95 kilometer ten westen van onze vestiging.
Harlingen ligt in de gemeente Harlingen in Friesland, 95 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 117 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Kornwerderzand (9 km), Zurich (9 km) en Cornwerd (11 km). Het stroomnet in Harlingen is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Kornwerderzand | 9 km | op afspraak |
| Zurich | 9 km | ongeveer 90 min |
| Cornwerd | 11 km | op afspraak |
| Kimswerd | 11 km | ongeveer 90 min |
| Pingjum | 12 km | ongeveer 90 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Harlingen
In Harlingen doen 4 clubs mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Harlingen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Harlingen loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Harlingen komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Harlingen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Harlingen (gemeente Harlingen, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.