31% van Gieten woont in een rijtjeshuis.
Compacte batterij, 1-fase.
31 procent van de woningen in Gieten is een tussen- of hoekwoning; daar past een compacte batterij van 6 kWh op een 1-fase-aansluiting. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Gieten beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gieten: compacte huizen, compacte batterij
In Gieten overheersen de rijwoningen: 31 procent van de woningen is een tussen- of hoekwoning, tegenover 18 procent in de gemeente Aa en Hunze. Een tussenwoning neemt hier gemiddeld 2.030 kWh per jaar af. Bij die huizen past meestal een compacte batterij op een 1-fase-aansluiting, en dat maakt de rekensom overzichtelijk. Hieronder de cijfers van het CBS over Gieten, naast de gemeente Aa en Hunze en de provincie Drenthe.
De huizen van Gieten
Gieten telt 2.356 woningen en 2.235 huishoudens, met 4.965 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). Van die woningen is 68 procent een koopwoning; in de gemeente Aa en Hunze is dat 75 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 58 procent van de voorraad, tegenover 17 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 329.000 waard (WOZ), 7 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Gieten neemt met 3.800 kWh per jaar 105 procent meer af dan een appartement (1.850 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.850 kWh | 80 kWh | KNW6 | € 295 per jaar |
| Tussenwoning | 2.030 kWh | 610 kWh | KNW6 | € 353 per jaar |
| Hoekwoning | 2.250 kWh | 630 kWh | KNW6 | € 387 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.700 kWh | 1.200 kWh | KNW6 | € 529 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.800 kWh | 1.800 kWh | KNW10 | € 769 per jaar |
Afname per woningtype in Gieten uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Gieten
Het gemiddelde aardgasverbruik in Gieten is 1.080 kubieke meter per woning per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.570 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.860 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Gieten hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Gieten is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Gieten een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Gieten
31 procent tussen- en hoekwoningen: het typische huis in Gieten heeft een dak van acht tot twaalf panelen en een afname van 2.030 kWh per jaar. Daar hoort een batterij van 6 kWh bij, die op een 1-fase-aansluiting in de meterkast past en het middagoverschot van zo'n dak precies tot de avond vasthoudt. Een groter pakket zou hier zelden vol raken.
Het gasverbruik ligt met 1.080 kubieke meter per woning 11 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, maakt het stroomdeel groter en de batterij waardevoller.
Hoe Gieten verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Gieten is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 365 naar 903, 147 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.570 naar 1.080 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 365 | 619 | 903 | |
| Stroomafname per woning | 2.860 kWh | 2.850 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.570 m³ | 1.080 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gieten naast de buurdorpen
Met 1.310 kWh teruglevering per woning zit Gieten tussen de buurdorpen in: Eexterzandvoort levert het meest terug (2.000 kWh), Gasselternijveen het minst (1.280 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 52 procent het laagst van de buurt; Gasselternijveen zit op 61 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Gieten | 2.850 kWh | 1.310 kWh | 52 procent |
| Eext | 3.130 kWh | 1.600 kWh | 57 procent |
| Gasselte | 3.100 kWh | 1.580 kWh | 55 procent |
| Eexterzandvoort | 3.400 kWh | 2.000 kWh | onbekend |
| Gasselternijveen | 2.880 kWh | 1.280 kWh | 61 procent |
| Gieterveen | 3.216 kWh | 1.708 kWh | 56 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zo gaat Gieten met stroom om
In de gemeente Aa en Hunze neemt een woning gemiddeld 3.040 kWh stroom per jaar af; in Gieten was dat in 2024 2.850 kWh, 6 procent lager dan dat gemiddelde en 4 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegenover die afname staat 1.310 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.310 kWh uit de rekening van Gieten.
De zonnestroom in Gieten is jong: in 2018 stonden er 365 installaties, in 2022 903, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 70 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 46 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Gieten op 52 procent van de daken; in de gemeente Aa en Hunze als geheel is dat 59 procent, dus 7 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 903 installaties met samen 3.732 kWp, gemiddeld 4,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Aa en Hunze staat het dorp gedeeld op plek 17 van 18 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 23 van 24 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Gieten oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Gieten: 2 personen, 2.850 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.310 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 464 in het eerste jaar, gemiddeld € 557 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,4 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Gieten?
- Gieten telt 2.356 woningen: 37 procent vrijstaand, 21 procent twee-onder-een-kap, 31 procent tussen- of hoekwoning, 11 procent appartement. 68 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Gieten?
- Een woning in Gieten verbruikt gemiddeld 1.080 kubieke meter aardgas per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.570 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Gieten?
- Voor het gemiddelde huishouden van Gieten (2.850 kWh afname, 1.310 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 557 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,4 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Gieten en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Gieten. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.080 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Gieten?
- Huishoudens in Gieten hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3), bij 2.235 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Gieten?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Gieten is € 329.000, 5 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Aa en Hunze (€ 347.000) en 7 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Gieten: 11 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Gieten ligt in de gemeente Aa en Hunze in Drenthe, 11 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 17 kilometer, ongeveer 20 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Eext (3 km), Gasselte (3 km) en Eexterzandvoort (4 km). Het stroomnet in Gieten is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Eext | 3 km | ongeveer 20 min |
| Gasselte | 3 km | ongeveer 20 min |
| Eexterzandvoort | 4 km | ongeveer 20 min |
| Gasselternijveen | 5 km | ongeveer 25 min |
| Gieterveen | 5 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Gieten
In Gieten doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 9 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Gieten dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Gieten loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 20 minuten bij je in Gieten.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Gieten SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Gieten (gemeente Aa en Hunze, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.