1.191 m³ gas per woning in Gieterveen, 12% al elektrisch.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Gieterveen verbruikt 1.191 kubieke meter gas per jaar, terwijl 12 procent van de woningen al elektrisch wordt verwarmd. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Gieterveen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gieterveen stookt veel gas en verwarmt toch al vaker elektrisch
Een woning in Gieterveen verbruikt 1.191 kubieke meter aardgas per jaar, 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969), terwijl al 12 procent van de woningen hoofdzakelijk elektrisch wordt verwarmd. Het dorp zit dus midden in de overstap: veel gas in de bestaande huizen, stroom in de huizen die al over zijn. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Aa en Hunze en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Gieterveen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Gieterveen is 1.191 kubieke meter per woning per jaar, 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.750 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.249 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 12 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Gieterveen hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Gieterveen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Gieterveen een landelijke omgeving.
De huizen van Gieterveen
Gieterveen is een klein dorp: 385 woningen, 395 huishoudens en 885 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 79 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Aa en Hunze.
De woningvoorraad is typisch dorps: 63 procent van de woningen staat vrij, nog eens 17 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 298.000, 14 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Gieterveen neemt met 3.590 kWh per jaar 103 procent meer af dan een appartement (1.770 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.770 kWh | 331 kWh | KNW6 | € 291 per jaar |
| Tussenwoning | 1.970 kWh | 440 kWh | KNW6 | € 329 per jaar |
| Hoekwoning | 2.100 kWh | 280 kWh | KNW6 | € 340 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.050 kWh | 1.190 kWh | KNW6 | € 556 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.590 kWh | 1.735 kWh | KNW6 | € 630 per jaar |
Afname per woningtype in Gieterveen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Gieterveen
12 procent elektrisch verwarmde woningen naast 1.191 kubieke meter gas per woning: in Gieterveen lopen twee soorten huizen door elkaar. Voor de elektrisch verwarmde huizen telt de winter, en dan laadt een grote batterij (10 kWh of meer) 's nachts goedkoop op een dynamisch contract. Voor de huizen op gas telt de zomer: het zonoverschot van 1.708 kWh per woning vasthouden voor de avond. Een modulair systeem past bij allebei.
Verder staat 63 procent van de woningen in Gieterveen vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Gieterveen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Gieterveen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 65 naar 154, 137 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.750 naar 1.191 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 65 | 102 | 154 | |
| Stroomafname per woning | 3.249 kWh | 3.216 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.750 m³ | 1.191 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gieterveen naast de buurdorpen
Met 1.708 kWh teruglevering per woning zit Gieterveen tussen de buurdorpen in: Eexterveen levert het meest terug (2.730 kWh), Gasselternijveen het minst (1.280 kWh). In aandeel zonnedaken (56 procent) zit Gieterveen tussen Eexterveen (82 procent) en Gasselternijveenschemond (54 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Gieterveen | 3.216 kWh | 1.708 kWh | 56 procent |
| Nieuwediep | 3.700 kWh | 1.930 kWh | 60 procent |
| Gasselternijveen | 2.880 kWh | 1.280 kWh | 61 procent |
| Eexterveen | 3.730 kWh | 2.730 kWh | 82 procent |
| Eexterveenschekanaal | 3.020 kWh | 1.370 kWh | 66 procent |
| Gasselternijveenschemond | 3.370 kWh | 1.590 kWh | 54 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Gieterveen oplevert
Voor een dorp van 385 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Gieterveen: 2 personen, 3.216 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.708 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 517 in het eerste jaar, gemiddeld € 617 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,4 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Gieterveen met stroom om
Een woning in Gieterveen nam in 2024 gemiddeld 3.216 kWh stroom van het net af, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Aa en Hunze zit op 3.040 kWh.
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.708 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.708 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Gieterveen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Gieterveen is jong: in 2018 stonden er 65 installaties, in 2022 154, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 57 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 51 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Gieterveen heeft 56 procent zonnepanelen, 4 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 154 installaties met samen 724 kWp, gemiddeld 4,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Aa en Hunze staat het dorp op plek 12 van 18 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 16 van 24 in teruglevering per woning.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Gieterveen?
- Een woning in Gieterveen verbruikt gemiddeld 1.191 kubieke meter aardgas per jaar, 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.750 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat voor huizen staan er in Gieterveen?
- Gieterveen telt 385 woningen: 63 procent vrijstaand, 17 procent twee-onder-een-kap, 17 procent tussen- of hoekwoning, 4 procent appartement. 79 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Gieterveen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Gieterveen (3.216 kWh afname, 1.708 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 617 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,4 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Gieterveen?
- Een woning in Gieterveen nam in 2024 gemiddeld 3.216 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.708 kWh terug aan het net. In de gemeente Aa en Hunze is de afname gemiddeld 3.040 kWh.
- Hoeveel stroom levert Gieterveen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.708 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 3.216 kWh die een woning in Gieterveen afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Gieterveen: 13 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Gieterveen ligt in de gemeente Aa en Hunze in Drenthe, 13 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 17 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Nieuwediep (2 km), Eexterveen (4 km) en Eexterveenschekanaal (4 km). Het stroomnet in Gieterveen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Nieuwediep | 2 km | ongeveer 25 min |
| Eexterveen | 4 km | ongeveer 20 min |
| Eexterveenschekanaal | 4 km | ongeveer 20 min |
| Gasselternijveen | 4 km | ongeveer 25 min |
| Gasselternijveenschemond | 4 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Gieterveen
In Gieterveen doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Gieterveen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Gieterveen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Gieterveen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Gieterveen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Gieterveen (gemeente Aa en Hunze, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.