22% van Gasteren verwarmt elektrisch, 38% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Gasteren wordt 22 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 38 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Gasteren beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gasteren gaat van het gas af
22 procent van de woningen in Gasteren wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Drenthe: 11 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 38 procent naar 1.140 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Aa en Hunze en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Gasteren
Het gemiddelde aardgasverbruik in Gasteren is 1.140 kubieke meter per woning per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.850 kubieke meter: 38 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.400 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 22 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 9 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Huishoudens in Gasteren hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Gasteren is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Gasteren een landelijke omgeving.
Zo gaat Gasteren met stroom om
Een woning in Gasteren nam in 2024 gemiddeld 3.380 kWh stroom van het net af, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Aa en Hunze zit op 3.040 kWh.
Daar staat 2.070 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Gasteren is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.070 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Gasteren is jong: in 2018 stonden er 38 installaties, in 2022 86, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 55 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 46 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Gasteren heeft 72 procent zonnepanelen, 20 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 86 installaties met samen 415 kWp, gemiddeld 4,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Aa en Hunze staat het dorp op plek 3 van 18 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 8 van 24 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Gasteren
38 procent minder gas sinds 2020 en 22 procent elektrisch verwarmde woningen: in Gasteren verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 2.070 kWh per woning.
Daar komt bij dat 72 procent van de woningen in Gasteren al zonnepanelen heeft, tegenover 52 procent gemiddeld in Drenthe. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Gasteren verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Gasteren is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 38 naar 86, 126 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 38 procent, van 1.850 naar 1.140 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 38 | 59 | 86 | |
| Stroomafname per woning | 3.400 kWh | 3.380 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.850 m³ | 1.140 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
De huizen van Gasteren
Gasteren is een klein dorp: 180 woningen, 180 huishoudens en 390 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. 93 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Aa en Hunze.
De woningvoorraad is typisch dorps: 70 procent van de woningen staat vrij, nog eens 18 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
5 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 466.000 waard (WOZ), 52 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een hoekwoning in Gasteren neemt gemiddeld 2.720 kWh af, een vrijstaande woning 3.580 kWh, 32 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Gasteren.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.780 kWh | 850 kWh | KNW6 | € 480 per jaar |
| Hoekwoning | 2.720 kWh | 1.620 kWh | KNW6 | € 574 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.990 kWh | 1.260 kWh | KNW6 | € 562 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.580 kWh | 1.960 kWh | KNW6 | € 647 per jaar |
Afname per woningtype in Gasteren uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat een thuisbatterij in Gasteren oplevert
Voor een dorp van 180 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Gasteren: 2 personen, 3.380 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.070 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 549 in het eerste jaar en gemiddeld € 652 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,4 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gasteren naast de buurdorpen
Van Gasteren en de omliggende dorpen Anloo, Taarlo, Oudemolen, Schipborg levert Gasteren per woning het meest terug: 2.070 kWh, tegen 2.060 kWh in Schipborg en 1.725 kWh in Oudemolen. In aandeel zonnedaken (72 procent) zit Gasteren tussen Schipborg (73 procent) en Anloo (64 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Gasteren | 3.380 kWh | 2.070 kWh | 72 procent |
| Anloo | 3.310 kWh | 2.020 kWh | 64 procent |
| Taarlo | 3.969 kWh | 1.985 kWh | onbekend |
| Oudemolen | 3.729 kWh | 1.725 kWh | onbekend |
| Schipborg | 3.110 kWh | 2.060 kWh | 73 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wie is de netbeheerder in Gasteren en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Gasteren. 22 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.140 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel huizen in Gasteren hebben zonnepanelen?
- 72 procent van de woningen in Gasteren had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 86 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Gasteren?
- Voor het gemiddelde huishouden van Gasteren (3.380 kWh afname, 2.070 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 652 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Gasteren?
- Gasteren telt 180 woningen: 70 procent vrijstaand, 18 procent twee-onder-een-kap, 13 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 93 procent is een koopwoning en 5 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Gasteren?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Gasteren is € 466.000, 34 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Aa en Hunze (€ 347.000) en 52 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Gasteren: 6 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Gasteren ligt in de gemeente Aa en Hunze in Drenthe, 6 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 12 kilometer, ongeveer 20 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Anloo (2 km), Balloërveld (3 km) en Oudemolen (3 km). Het stroomnet in Gasteren is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Anloo | 2 km | ongeveer 15 min |
| Balloërveld | 3 km | ongeveer 20 min |
| Oudemolen | 3 km | ongeveer 15 min |
| Taarlo | 3 km | ongeveer 20 min |
| Schipborg | 4 km | ongeveer 10 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Gasteren
In Gasteren zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Gasteren dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Gasteren loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 20 minuten bij je in Gasteren.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Gasteren SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Gasteren (gemeente Aa en Hunze, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.