72% zonnedaken in Garmerwolde, 32% in de gemeente.
Nu de batterij erbij.
In Garmerwolde heeft 72 procent van de woningen zonnepanelen, meer dan in de rest van de gemeente Groningen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Garmerwolde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Garmerwolde heeft meer zonnedaken dan de rest van Groningen
Binnen de gemeente Groningen springt Garmerwolde eruit: 72 procent van de woningen heeft zonnepanelen, tegenover 32 procent in de gemeente als geheel en 44 procent in Groningen. Het CBS telde in 2022 109 installaties bij woningen. Per woning gaat er 1.640 kWh per jaar terug het net op, en juist die stroom brengt vanaf 2027 weinig meer op. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Groningen en de provincie Groningen, staan hieronder.
Zo gaat Garmerwolde met stroom om
De stroomafname per woning in Garmerwolde daalde sinds 2020 van 2.940 kWh naar 2.860 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 40 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Groningen (2.040 kWh).
Daar staat 1.640 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Garmerwolde is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.640 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Zonnepanelen liggen in Garmerwolde op 72 procent van de daken; in de gemeente Groningen als geheel is dat 32 procent, dus 40 procentpunt minder dan hier, en in Groningen 44 procent. In 2022 telde het CBS hier 109 installaties met samen 424 kWp, gemiddeld 3,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
De groei is gestaag: 93 installaties in 2020, 109 in 2022 (17 procent meer). Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Binnen de gemeente Groningen staat het dorp op plek 1 van 3 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 5 van 8 in teruglevering per woning.
De huizen van Garmerwolde
Garmerwolde is een klein dorp: 227 woningen, 225 huishoudens en 500 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. Van die woningen is 84 procent een koopwoning; in de gemeente Groningen is dat 40 procent, in Groningen 54 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 62 procent van de woningen staat vrij, nog eens 24 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 361.000 waard (WOZ), 29 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Een vrijstaande woning in Garmerwolde neemt met 3.290 kWh per jaar 76 procent meer af dan een twee-onder-een-kapwoning (1.870 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.600 kWh | 1.040 kWh | KNW6 | € 488 per jaar |
| Hoekwoning | 2.470 kWh | 1.230 kWh | KNW6 | € 512 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 1.870 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 373 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.290 kWh | 1.580 kWh | KNW6 | € 611 per jaar |
Afname per woningtype in Garmerwolde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Garmerwolde
1.640 kWh teruglevering per woning bij 72 procent zonnedaken: Garmerwolde zet op zonnige middagen meer stroom op het net dan de rest van de gemeente Groningen (32 procent zonnedaken). Na het einde van salderen is dat overschot het meest waard als het thuis blijft. Een thuisbatterij van 6 tot 10 kWh houdt het vast tot de avond, wanneer de stroom anders tegen het volle tarief van het net komt.
84 procent van de woningen is een koopwoning (Groningen: 54 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Garmerwolde naast de buurdorpen
Met 1.640 kWh teruglevering per woning zit Garmerwolde tussen de buurdorpen in: Harkstede GN levert het meest terug (1.770 kWh), Lageland GN het minst (1.560 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Garmerwolde bovenaan in de buurt: 72 procent, tegenover 67 procent in Thesinge.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Garmerwolde | 2.860 kWh | 1.640 kWh | 72 procent |
| Lageland GN | 4.020 kWh | 1.560 kWh | onbekend |
| Thesinge | 3.040 kWh | 1.750 kWh | 67 procent |
| Harkstede GN | 3.540 kWh | 1.770 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Garmerwolde oplevert
Voor een dorp van 227 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Garmerwolde: 2 personen, 2.860 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.640 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 493 in het eerste jaar, gemiddeld € 587 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,8 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Garmerwolde
Aan aardgas verbruikt een woning in Garmerwolde 1.170 kubieke meter per jaar, 56 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Groningen (750). In 2020 was dat nog 1.640 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Garmerwolde meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Garmerwolde. Het CBS rekent Garmerwolde tot een landelijke omgeving.
Hoe Garmerwolde verandert
De groei van zonnestroom in Garmerwolde is bescheiden: 93 installaties in 2020, 109 in 2022, 17 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.640 naar 1.170 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 93 | 109 | |
| Stroomafname per woning | 2.940 kWh | 2.860 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.640 m³ | 1.170 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
- Hoeveel huizen in Garmerwolde hebben zonnepanelen?
- 72 procent van de woningen in Garmerwolde had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 109 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Wat voor huizen staan er in Garmerwolde?
- Garmerwolde telt 227 woningen: 62 procent vrijstaand, 24 procent twee-onder-een-kap, 12 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 84 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Garmerwolde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Garmerwolde (2.860 kWh afname, 1.640 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 587 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Garmerwolde?
- Huishoudens in Garmerwolde hebben gemiddeld 1,4 auto's (Groningen: 1,0), bij 225 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Garmerwolde?
- Een woning in Garmerwolde verbruikt gemiddeld 1.170 kubieke meter aardgas per jaar, 31 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.640 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Garmerwolde: 18 kilometer ten noorden van onze vestiging.
Garmerwolde ligt in de gemeente Groningen in Groningen, 18 kilometer ten noorden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 27 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Lageland GN (2 km), Meerstad (3 km) en Ten Boer (3 km). Het stroomnet in Garmerwolde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Lageland GN | 2 km | ongeveer 30 min |
| Meerstad | 3 km | ongeveer 30 min |
| Ten Boer | 3 km | ongeveer 35 min |
| Thesinge | 3 km | ongeveer 35 min |
| Harkstede GN | 4 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Garmerwolde
In Garmerwolde doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Garmerwolde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Garmerwolde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Garmerwolde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Garmerwolde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Garmerwolde (gemeente Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.