36% van de Wijk woont in een rijtjeshuis.
Compacte batterij, 1-fase.
36 procent van de woningen in de Wijk is een tussen- of hoekwoning; daar past een compacte batterij van 6 kWh op een 1-fase-aansluiting. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen de Wijk beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De Wijk: compacte huizen, compacte batterij
In de Wijk overheersen de rijwoningen: 36 procent van de woningen is een tussen- of hoekwoning, tegenover 20 procent in de gemeente De Wolden. Een tussenwoning neemt hier gemiddeld 2.100 kWh per jaar af. Bij die huizen past meestal een compacte batterij op een 1-fase-aansluiting, en dat maakt de rekensom overzichtelijk. Hieronder de cijfers van het CBS over de Wijk, naast de gemeente De Wolden en de provincie Drenthe.
De huizen van de Wijk
De Wijk telt 1.364 woningen en 1.310 huishoudens, met 2.990 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). Van die woningen is 67 procent een koopwoning; in de gemeente De Wolden is dat 75 procent, in Drenthe 66 procent.
Er staat van alles door elkaar: 34 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 36 procent tussen- of hoekwoning, 14 procent appartement. Welk pakket past, hangt dan van het type af; dat rekenen wij per woningtype door.
Van de woningen is 10 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 373.000 waard (WOZ), 21 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in de Wijk neemt met 3.780 kWh per jaar 83 procent meer af dan een hoekwoning (2.060 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.230 kWh | 370 kWh | KNW6 | € 364 per jaar |
| Tussenwoning | 2.100 kWh | 880 kWh | KNW6 | € 401 per jaar |
| Hoekwoning | 2.060 kWh | 940 kWh | KNW6 | € 410 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.680 kWh | 1.280 kWh | KNW6 | € 540 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.780 kWh | 1.640 kWh | KNW6 | € 612 per jaar |
Afname per woningtype in de Wijk uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in de Wijk
36 procent tussen- en hoekwoningen: het typische huis in de Wijk heeft een dak van acht tot twaalf panelen en een afname van 2.100 kWh per jaar. Daar hoort een batterij van 6 kWh bij, die op een 1-fase-aansluiting in de meterkast past en het middagoverschot van zo'n dak precies tot de avond vasthoudt. Een groter pakket zou hier zelden vol raken.
10 procent van de woningen in de Wijk is in de afgelopen tien jaar gebouwd (gemeente De Wolden: 6 procent). Nieuwbouw heeft een 3-fase-aansluiting en vaak een warmtepomp, en is daarmee direct klaar voor een 3-fase-batterij.
Hoe de Wijk verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in de Wijk is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 248 naar 645, 160 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 28 procent, van 1.470 naar 1.060 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 248 | 532 | 645 | |
| Stroomafname per woning | 2.950 kWh | 2.780 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.470 m³ | 1.060 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
De Wijk naast de buurdorpen
Met 1.350 kWh teruglevering per woning zit de Wijk tussen de buurdorpen in: Koekange levert het meest terug (1.750 kWh), Broekhuizen het minst (1.170 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat de Wijk bovenaan in de buurt: 60 procent, tegenover 58 procent in Koekange.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| de Wijk | 2.780 kWh | 1.350 kWh | 60 procent |
| Koekange | 3.260 kWh | 1.750 kWh | 58 procent |
| Veeningen | 3.620 kWh | 1.670 kWh | 55 procent |
| Rogat | 3.320 kWh | 1.740 kWh | onbekend |
| De Schiphorst | 3.670 kWh | 1.300 kWh | onbekend |
| Broekhuizen | 4.420 kWh | 1.170 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in de Wijk
Het gemiddelde aardgasverbruik in de Wijk is 1.060 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.470 kubieke meter: 28 procent minder gas per woning in vier jaar. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in de Wijk hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in de Wijk is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is de Wijk een landelijke omgeving.
Zo gaat de Wijk met stroom om
De stroomafname per woning in de Wijk daalde sinds 2020 van 2.950 kWh naar 2.780 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 10 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente De Wolden (3.080 kWh).
Tegenover die afname staat 1.350 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.350 kWh uit de rekening van de Wijk.
De zonnestroom in de Wijk is jong: in 2018 stonden er 248 installaties, in 2022 645, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 115 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 21 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in de Wijk heeft 60 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 645 installaties met samen 2.239 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Wolden staat het dorp op plek 4 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 12 van 13 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in de Wijk oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van de Wijk: 2 personen, 2.780 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.350 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 464 in het eerste jaar, gemiddeld € 556 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,4 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in de Wijk?
- De Wijk telt 1.364 woningen: 34 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 36 procent tussen- of hoekwoning, 14 procent appartement. 67 procent is een koopwoning en 10 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in de Wijk?
- Voor het gemiddelde huishouden van de Wijk (2.780 kWh afname, 1.350 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 556 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,4 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in de Wijk hebben zonnepanelen?
- 60 procent van de woningen in de Wijk had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 645 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in de Wijk?
- De gemiddelde WOZ-waarde in de Wijk is € 373.000, 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente De Wolden (€ 396.000) en 21 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Wie is de netbeheerder in de Wijk en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in de Wijk. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.060 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in de Wijk?
- Een woning in de Wijk verbruikt gemiddeld 1.060 kubieke meter aardgas per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.470 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
de Wijk: 53 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
de Wijk ligt in de gemeente De Wolden in Drenthe, 53 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 63 kilometer, ongeveer 60 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn De Schiphorst (4 km), Koekange (4 km) en Rogat (4 km). Het stroomnet in de Wijk is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| De Schiphorst | 4 km | ongeveer 60 min |
| Koekange | 4 km | ongeveer 55 min |
| Rogat | 4 km | ongeveer 55 min |
| Veeningen | 4 km | ongeveer 55 min |
| Broekhuizen | 5 km | ongeveer 55 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond de Wijk
In de Wijk doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in de Wijk dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In de Wijk loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 60 minuten bij je in de Wijk.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in de Wijk SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in de Wijk (gemeente De Wolden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.