56% van de daken in De Westereen heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
56 procent van de woningen in De Westereen heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen De Westereen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De Westereen ligt vol met zonnepanelen
In De Westereen heeft 56 procent van de woningen zonnepanelen, 10 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 1.101 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over De Westereen, naast de gemeente Dantumadiel en de provincie Friesland.
Zo gaat De Westereen met stroom om
De stroomafname per woning in De Westereen daalde sinds 2020 van 2.555 kWh naar 2.430 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 5 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Dantumadiel (2.570 kWh).
Tegenover die afname staat 1.120 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.120 kWh uit de rekening van De Westereen.
De zonnestroom in De Westereen is jong: in 2018 stonden er 197 installaties, in 2022 1.101, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 260 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 55 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in De Westereen heeft 56 procent zonnepanelen, 10 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 1.101 installaties met samen 3.682 kWp, gemiddeld 3,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Dantumadiel staat het dorp op plek 6 van 7 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 10 van 10 in teruglevering per woning.
De huizen van De Westereen
De Westereen telt 2.376 woningen en 2.260 huishoudens, met 5.170 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). 50 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 63 procent in de gemeente Dantumadiel.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 54 procent van de voorraad, tegenover 19 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 7 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 276.000, 10 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in De Westereen neemt met 3.115 kWh per jaar 93 procent meer af dan een appartement (1.610 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.610 kWh | 80 kWh | KNW6 | € 256 per jaar |
| Tussenwoning | 1.650 kWh | 770 kWh | KNW6 | € 332 per jaar |
| Hoekwoning | 1.880 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 374 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.710 kWh | 1.270 kWh | KNW6 | € 541 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.115 kWh | 1.252 kWh | KNW6 | € 568 per jaar |
Afname per woningtype in De Westereen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in De Westereen
Met 56 procent zonnedaken en 1.120 kWh teruglevering per woning gaat in De Westereen elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in De Westereen te halen valt.
Koopwoningen zijn hier in de minderheid (50 procent tegenover 62 procent in Friesland); voor die eigenaren geldt de gewone rekensom, huurders beginnen bij de verhuurder.
Hoe De Westereen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in De Westereen is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 197 naar 1.101, 459 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.375 naar 964 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 197 | 709 | 1.101 | |
| Stroomafname per woning | 2.555 kWh | 2.430 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.375 m³ | 964 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in De Westereen oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van De Westereen: 2 personen, 2.430 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.120 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 405 in het eerste jaar, gemiddeld € 485 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,9 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in De Westereen
Het gemiddelde aardgasverbruik in De Westereen is 964 kubieke meter per woning per jaar, 6 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.375 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Huishoudens in De Westereen hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in De Westereen is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is De Westereen een weinig stedelijke omgeving.
De Westereen naast de buurdorpen
Met 1.120 kWh teruglevering per woning zit De Westereen tussen de buurdorpen in: De Falom levert het meest terug (2.350 kWh), Twijzelerheide het minst (1.044 kWh). In aandeel zonnedaken (56 procent) zit De Westereen tussen Broeksterwâld (60 procent) en Twijzelerheide (39 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| De Westereen | 2.430 kWh | 1.120 kWh | 56 procent |
| De Falom | 3.810 kWh | 2.350 kWh | onbekend |
| Twijzelerheide | 2.825 kWh | 1.044 kWh | 39 procent |
| Broeksterwâld | 2.913 kWh | 1.479 kWh | 60 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in De Westereen hebben zonnepanelen?
- 56 procent van de woningen in De Westereen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 1.101 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in De Westereen?
- De Westereen telt 2.376 woningen: 43 procent vrijstaand, 11 procent twee-onder-een-kap, 30 procent tussen- of hoekwoning, 15 procent appartement. 50 procent is een koopwoning en 7 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in De Westereen?
- Voor het gemiddelde huishouden van De Westereen (2.430 kWh afname, 1.120 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 485 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoe snel groeit zonnestroom in De Westereen?
- In 2018 telde het CBS in De Westereen 197 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 1.101: 459 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
- Wie is de netbeheerder in De Westereen en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in De Westereen. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 964 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in De Westereen?
- Een woning in De Westereen verbruikt gemiddeld 964 kubieke meter aardgas per jaar, 6 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.375 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
De Westereen: 47 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
De Westereen ligt in de gemeente Dantumadiel in Friesland, 47 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 73 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn De Falom (2 km), Kollumersweach (2 km) en Sweagerbosk (2 km). Het stroomnet in De Westereen is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| De Falom | 2 km | ongeveer 65 min |
| Kollumersweach | 2 km | ongeveer 60 min |
| Sweagerbosk | 2 km | ongeveer 65 min |
| Twijzelerheide | 3 km | ongeveer 65 min |
| Broeksterwâld | 4 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond De Westereen
In De Westereen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in De Westereen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In De Westereen loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in De Westereen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in De Westereen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in De Westereen (gemeente Dantumadiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.