85% van de 105 woningen in Drouwenerveen staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Drouwenerveen staat 85 procent van de 105 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Drouwenerveen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Drouwenerveen: een klein dorp met grote daken
Drouwenerveen telt 105 woningen en 85 procent daarvan staat vrij (Drenthe: 29 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.830 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Borger-Odoorn en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Drouwenerveen
Drouwenerveen is een klein dorp: 105 woningen, 110 huishoudens en 290 inwoners, gemiddeld 2,6 per huishouden. 94 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 74 procent in de gemeente Borger-Odoorn.
De woningvoorraad is typisch dorps: 85 procent van de woningen staat vrij, nog eens 15 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 355.000 waard (WOZ), 16 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Tussen een twee-onder-een-kapwoning (2.970 kWh) en een vrijstaande woning (3.830 kWh) zit in Drouwenerveen een beperkt verschil; per type staat de uitkomst van onze berekening in de tabel.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.970 kWh | 650 kWh | KNW6 | € 478 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.830 kWh | 1.610 kWh | KNW6 | € 607 per jaar |
Afname per woningtype in Drouwenerveen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Drouwenerveen
In een dorp van 105 woningen waarvan 85 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.830 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
94 procent van de woningen is een koopwoning (Drenthe: 66 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Drouwenerveen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Drouwenerveen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 12 naar 35, 192 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 35 procent, van 1.980 naar 1.290 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 12 | 17 | 35 | |
| Stroomafname per woning | 3.790 kWh | 3.700 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.980 m³ | 1.290 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Drouwenerveen met stroom om
Een woning in Drouwenerveen nam in 2024 gemiddeld 3.700 kWh stroom van het net af, 35 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Borger-Odoorn zit op 3.070 kWh.
Daar staat 1.960 kWh teruglevering per woning tegenover, ongeveer de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Drouwenerveen is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.960 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Drouwenerveen is jong: in 2018 stonden er 12 installaties, in 2022 35, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 42 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 106 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Drouwenerveen op 53 procent van de daken; in de gemeente Borger-Odoorn als geheel is dat 59 procent, dus 6 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 35 installaties met samen 199 kWp, gemiddeld 5,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 14 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Borger-Odoorn staat het dorp op plek 14 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 11 van 25 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Drouwenerveen oplevert
Voor een dorp van 105 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Drouwenerveen: 3 personen, 3.700 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.960 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 659 in het eerste jaar en gemiddeld € 785 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Drouwenerveen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Drouwenerveen is 1.290 kubieke meter per woning per jaar, 33 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.980 kubieke meter: 35 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.790 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 16 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Drouwenerveen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Drouwenerveen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Drouwenerveen een landelijke omgeving.
Drouwenerveen naast de buurdorpen
Met 1.960 kWh teruglevering per woning zit Drouwenerveen tussen de buurdorpen in: Bronneger levert het meest terug (2.200 kWh), Gasselternijveen het minst (1.280 kWh). In aandeel zonnedaken (53 procent) zit Drouwenerveen tussen Buinerveen (63 procent) en Drouwenermond (52 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Drouwenerveen | 3.700 kWh | 1.960 kWh | 53 procent |
| Bronnegerveen | 3.670 kWh | 1.500 kWh | onbekend |
| Drouwenermond | 3.610 kWh | 1.580 kWh | 52 procent |
| Gasselternijveen | 2.880 kWh | 1.280 kWh | 61 procent |
| Buinerveen | 3.420 kWh | 1.900 kWh | 63 procent |
| Bronneger | 3.510 kWh | 2.200 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Drouwenerveen?
- Drouwenerveen telt 105 woningen: 85 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 94 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Drouwenerveen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Drouwenerveen (3.700 kWh afname, 1.960 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 785 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Drouwenerveen?
- Een woning in Drouwenerveen verbruikt gemiddeld 1.290 kubieke meter aardgas per jaar, 33 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.980 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Drouwenerveen?
- Een woning in Drouwenerveen nam in 2024 gemiddeld 3.700 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.960 kWh terug aan het net. In de gemeente Borger-Odoorn is de afname gemiddeld 3.070 kWh.
- Wie is de netbeheerder in Drouwenerveen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Drouwenerveen. 16 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.290 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Drouwenerveen: 18 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Drouwenerveen ligt in de gemeente Borger-Odoorn in Drenthe, 18 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 25 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Bronnegerveen (2 km), Drouwenermond (3 km) en Gasselternijveen (3 km). Het stroomnet in Drouwenerveen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Bronnegerveen | 2 km | ongeveer 25 min |
| Drouwenermond | 3 km | ongeveer 30 min |
| Gasselternijveen | 3 km | ongeveer 25 min |
| Bronneger | 4 km | ongeveer 25 min |
| Buinerveen | 4 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Drouwenerveen
In Drouwenerveen zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Drouwenerveen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Drouwenerveen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Drouwenerveen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Drouwenerveen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Drouwenerveen (gemeente Borger-Odoorn, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.