88% van Westerbroek woont in een koophuis.
Eigen dak, eigen stroom.
88 procent van de woningen in Westerbroek is een koopwoning; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Westerbroek beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Westerbroek is een dorp van eigenaren
88 procent van de woningen in Westerbroek is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen. Eigenaren beslissen zelf over dak en meterkast, en daar begint elke thuisbatterij. Hieronder de cijfers van het CBS over Westerbroek, naast de gemeente Midden-Groningen en de provincie Groningen.
De huizen van Westerbroek
Westerbroek is een klein dorp: 376 woningen, 400 huishoudens en 865 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 88 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen.
De woningvoorraad is typisch dorps: 53 procent van de woningen staat vrij, nog eens 32 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
4 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 325.000 waard (WOZ), 16 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Westerbroek neemt gemiddeld 2.219 kWh af, een vrijstaande woning 3.795 kWh, 71 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Westerbroek.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.219 kWh | 1.317 kWh | KNW6 | € 498 per jaar |
| Hoekwoning | 2.626 kWh | 992 kWh | KNW6 | € 482 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.329 kWh | 914 kWh | KNW6 | € 434 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.795 kWh | 1.722 kWh | KNW10 | € 753 per jaar |
Afname per woningtype in Westerbroek uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Westerbroek met stroom om
De stroomafname per woning in Westerbroek daalde sinds 2020 van 3.240 kWh naar 3.092 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 28 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Daar staat 1.636 kWh teruglevering per woning tegenover, ongeveer de helft van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Westerbroek is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.636 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Westerbroek is jong: in 2018 stonden er 42 installaties, in 2022 186, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 214 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 41 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Westerbroek heeft 66 procent zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 186 installaties met samen 713 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Groningen staat het dorp op plek 8 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 15 van 25 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Westerbroek
In Westerbroek is 88 procent van de woningen een koopwoning, dus vrijwel elk huis kan zelf beslissen over panelen en een batterij. Dat is terug te zien in de cijfers: 1.636 kWh teruglevering per woning op 3.092 kWh afname. Voor een eigenaar is de rekensom simpel: de batterij houdt het middagoverschot thuis voor de avond en gaat mee zolang het huis van jullie is.
Daar komt bij dat 66 procent van de woningen in Westerbroek al zonnepanelen heeft, tegenover 44 procent gemiddeld in Groningen. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Westerbroek verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Westerbroek is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 42 naar 186, 343 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.706 naar 1.133 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Westerbroek stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 42 | 132 | 186 | |
| Stroomafname per woning | 3.240 kWh | 3.092 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.706 m³ | 1.133 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gas, auto's en het net in Westerbroek
Het gemiddelde aardgasverbruik in Westerbroek is 1.133 kubieke meter per woning per jaar, 27 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.706 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Westerbroek meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Westerbroek is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Westerbroek een landelijke omgeving.
Westerbroek naast de buurdorpen
Met 1.636 kWh teruglevering per woning zit Westerbroek tussen de buurdorpen in: Scharmer levert het meest terug (2.472 kWh), Waterhuizen het minst (1.050 kWh). In aandeel zonnedaken (66 procent) zit Westerbroek tussen Harkstede (72 procent) en Foxhol (53 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Westerbroek | 3.092 kWh | 1.636 kWh | 66 procent |
| Waterhuizen | 3.500 kWh | 1.050 kWh | onbekend |
| Foxhol | 2.500 kWh | 1.080 kWh | 53 procent |
| Scharmer | 3.777 kWh | 2.472 kWh | onbekend |
| Harkstede | 3.040 kWh | 1.640 kWh | 72 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Westerbroek oplevert
Voor een dorp van 376 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Westerbroek: 2 personen, 3.092 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.636 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 507 in het eerste jaar en gemiddeld € 605 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,6 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,3 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Westerbroek?
- Westerbroek telt 376 woningen: 53 procent vrijstaand, 32 procent twee-onder-een-kap, 14 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 88 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel huizen in Westerbroek hebben zonnepanelen?
- 66 procent van de woningen in Westerbroek had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 186 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Westerbroek?
- Voor het gemiddelde huishouden van Westerbroek (3.092 kWh afname, 1.636 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 605 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Westerbroek?
- Huishoudens in Westerbroek hebben gemiddeld 1,3 auto's (Groningen: 1,0), bij 400 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Westerbroek?
- Een woning in Westerbroek verbruikt gemiddeld 1.133 kubieke meter aardgas per jaar, 27 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.706 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Westerbroek: 10 kilometer ten noorden van onze vestiging.
Westerbroek ligt in de gemeente Midden-Groningen in Groningen, 10 kilometer ten noorden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 15 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Waterhuizen (2 km), Foxhol (3 km) en Onnen (3 km). Het stroomnet in Westerbroek is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Waterhuizen | 2 km | ongeveer 20 min |
| Foxhol | 3 km | ongeveer 20 min |
| Onnen | 3 km | ongeveer 20 min |
| Scharmer | 3 km | ongeveer 25 min |
| Harkstede | 4 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Westerbroek
In Westerbroek zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Westerbroek dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Westerbroek loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Westerbroek.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Westerbroek SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Westerbroek (gemeente Midden-Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.