72% van de daken in Harkstede heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
72 procent van de woningen in Harkstede heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Harkstede beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Harkstede ligt vol met zonnepanelen
In Harkstede heeft 72 procent van de woningen zonnepanelen, 28 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 802 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Harkstede, naast de gemeente Midden-Groningen en de provincie Groningen.
Zo gaat Harkstede met stroom om
Een woning in Harkstede nam in 2024 gemiddeld 3.040 kWh stroom van het net af, 26 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh); de gemeente Midden-Groningen zit op 2.660 kWh.
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.640 kWh per woning per jaar (Groningen: 976 kWh). Nu wordt die 1.640 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Harkstede zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Van de woningen in Harkstede heeft 72 procent zonnepanelen, 28 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 802 installaties met samen 2.785 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Het gaat hard: van 561 installaties in 2020 naar 802 in 2022, een groei van 43 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Binnen de gemeente Midden-Groningen staat het dorp op plek 4 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 14 van 25 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Harkstede
Het gemiddelde aardgasverbruik in Harkstede is 960 kubieke meter per woning per jaar, 7 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.460 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.000 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 16 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 7 procent is helemaal aardgasvrij; in Groningen is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Harkstede meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Harkstede is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Harkstede een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Harkstede
Met 72 procent zonnedaken en 1.640 kWh teruglevering per woning gaat in Harkstede elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Harkstede te halen valt.
Met 1,4 auto's per huishouden (Groningen: 1,0) wordt er in Harkstede veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Hoe Harkstede verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Harkstede 43 procent zonnestroominstallaties bij, van 561 naar 802. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.460 naar 960 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 561 | 802 | |
| Stroomafname per woning | 3.000 kWh | 3.040 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.460 m³ | 960 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Harkstede oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Harkstede: 2 personen, 3.040 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.640 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 504 in het eerste jaar, gemiddeld € 601 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Harkstede naast de buurdorpen
Met 1.640 kWh teruglevering per woning zit Harkstede tussen de buurdorpen in: Scharmer levert het meest terug (2.472 kWh), Woudbloem het minst (990 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Harkstede | 3.040 kWh | 1.640 kWh | 72 procent |
| Harkstede GN | 3.540 kWh | 1.770 kWh | onbekend |
| Scharmer | 3.777 kWh | 2.472 kWh | onbekend |
| Woudbloem | 3.140 kWh | 990 kWh | onbekend |
| Lageland GN | 4.020 kWh | 1.560 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De huizen van Harkstede
Harkstede telt 1.283 woningen en 1.270 huishoudens, met 3.020 inwoners (gemiddeld 2,4 personen per huishouden). 80 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 387.000 waard (WOZ), 39 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 65 procent van de voorraad, tegenover 13 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Een vrijstaande woning in Harkstede neemt met 3.790 kWh per jaar 88 procent meer af dan een appartement (2.020 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.020 kWh | 80 kWh | KNW6 | € 322 per jaar |
| Tussenwoning | 2.240 kWh | 1.140 kWh | KNW6 | € 470 per jaar |
| Hoekwoning | 2.500 kWh | 1.130 kWh | KNW6 | € 495 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.800 kWh | 1.450 kWh | KNW6 | € 569 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.790 kWh | 1.930 kWh | KNW10 | € 791 per jaar |
Afname per woningtype in Harkstede uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Hoeveel huizen in Harkstede hebben zonnepanelen?
- 72 procent van de woningen in Harkstede had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 802 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Harkstede?
- Huishoudens in Harkstede hebben gemiddeld 1,4 auto's (Groningen: 1,0), bij 1.270 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Harkstede?
- Voor het gemiddelde huishouden van Harkstede (3.040 kWh afname, 1.640 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 601 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Harkstede?
- Harkstede telt 1.283 woningen: 45 procent vrijstaand, 20 procent twee-onder-een-kap, 21 procent tussen- of hoekwoning, 14 procent appartement. 80 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom levert Harkstede terug aan het net?
- Gemiddeld 1.640 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 3.040 kWh die een woning in Harkstede afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Harkstede?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Harkstede is € 387.000, 41 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Midden-Groningen (€ 275.000) en 39 procent hoger dan dat van Groningen (€ 279.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Harkstede: 14 kilometer ten noorden van onze vestiging.
Harkstede ligt in de gemeente Midden-Groningen in Groningen, 14 kilometer ten noorden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 16 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Harkstede GN (2 km), Scharmer (2 km) en Lageland GN (3 km). Het stroomnet in Harkstede is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Harkstede GN | 2 km | ongeveer 25 min |
| Scharmer | 2 km | ongeveer 25 min |
| Lageland GN | 3 km | ongeveer 30 min |
| Meerstad | 3 km | ongeveer 30 min |
| Woudbloem | 3 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Harkstede
In Harkstede doen 2 clubs mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Harkstede dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Harkstede loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Harkstede.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Harkstede SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Harkstede (gemeente Midden-Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.