80% van Steggerda woont in een koophuis.
Eigen dak, eigen stroom.
80 procent van de woningen in Steggerda is een koopwoning; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Steggerda beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Steggerda is een dorp van eigenaren
80 procent van de woningen in Steggerda is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Weststellingwerf. Eigenaren beslissen zelf over dak en meterkast, en daar begint elke thuisbatterij. Hieronder de cijfers van het CBS over Steggerda, naast de gemeente Weststellingwerf en de provincie Friesland.
De huizen van Steggerda
Steggerda is een klein dorp: 470 woningen, 465 huishoudens en 1.030 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 80 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Weststellingwerf.
De woningvoorraad is typisch dorps: 62 procent van de woningen staat vrij, nog eens 24 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 339.000 waard (WOZ), 17 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Steggerda neemt met 3.550 kWh per jaar 83 procent meer af dan een tussenwoning (1.940 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.940 kWh | 440 kWh | KNW6 | € 325 per jaar |
| Hoekwoning | 2.180 kWh | 760 kWh | KNW6 | € 391 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.440 kWh | 1.000 kWh | KNW6 | € 462 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.550 kWh | 1.550 kWh | KNW6 | € 619 per jaar |
Afname per woningtype in Steggerda uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Steggerda
In Steggerda is 80 procent van de woningen een koopwoning, dus vrijwel elk huis kan zelf beslissen over panelen en een batterij. Dat is terug te zien in de cijfers: 1.550 kWh teruglevering per woning op 3.070 kWh afname. Voor een eigenaar is de rekensom simpel: de batterij houdt het middagoverschot thuis voor de avond en gaat mee zolang het huis van jullie is.
Verder staat 62 procent van de woningen in Steggerda vrij (Friesland: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Steggerda verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Steggerda is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 54 naar 177, 228 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.610 naar 1.130 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 54 | 102 | 177 | |
| Stroomafname per woning | 3.250 kWh | 3.070 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.610 m³ | 1.130 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gas, auto's en het net in Steggerda
Het gemiddelde aardgasverbruik in Steggerda is 1.130 kubieke meter per woning per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.610 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Steggerda meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Steggerda is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Steggerda een landelijke omgeving.
Steggerda naast de buurdorpen
Met 1.550 kWh teruglevering per woning zit Steggerda tussen de buurdorpen in: Vinkega levert het meest terug (2.500 kWh), De Blesse het minst (1.530 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 53 procent het laagst van de buurt; De Blesse zit op 59 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Steggerda | 3.070 kWh | 1.550 kWh | 53 procent |
| Peperga | 4.020 kWh | 1.580 kWh | onbekend |
| Vinkega | 3.710 kWh | 2.500 kWh | onbekend |
| De Blesse | 2.960 kWh | 1.530 kWh | 59 procent |
| De Hoeve | 3.385 kWh | 2.175 kWh | onbekend |
| Oldeholtpade | 3.160 kWh | 1.700 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Steggerda oplevert
Voor een dorp van 470 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Steggerda: 2 personen, 3.070 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.550 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 500 in het eerste jaar, gemiddeld € 598 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,7 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Steggerda met stroom om
De stroomafname per woning in Steggerda daalde sinds 2020 van 3.250 kWh naar 3.070 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 23 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.550 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.550 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Steggerda zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Steggerda is jong: in 2018 stonden er 54 installaties, in 2022 177, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 89 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 74 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Steggerda heeft 53 procent zonnepanelen, 7 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 177 installaties met samen 761 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Weststellingwerf staat het dorp op plek 9 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 17 van 24 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Steggerda?
- Steggerda telt 470 woningen: 62 procent vrijstaand, 24 procent twee-onder-een-kap, 14 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 80 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Steggerda?
- Voor het gemiddelde huishouden van Steggerda (3.070 kWh afname, 1.550 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 598 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Steggerda?
- Een woning in Steggerda verbruikt gemiddeld 1.130 kubieke meter aardgas per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.610 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Steggerda?
- Een woning in Steggerda nam in 2024 gemiddeld 3.070 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.550 kWh terug aan het net. In de gemeente Weststellingwerf is de afname gemiddeld 2.690 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Steggerda?
- Huishoudens in Steggerda hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 465 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Steggerda: 48 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Steggerda ligt in de gemeente Weststellingwerf in Friesland, 48 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 59 kilometer, ongeveer 70 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn De Blesse (3 km), Peperga (3 km) en Vinkega (3 km). Het stroomnet in Steggerda is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| De Blesse | 3 km | ongeveer 75 min |
| Peperga | 3 km | ongeveer 75 min |
| Vinkega | 3 km | ongeveer 65 min |
| De Hoeve | 4 km | ongeveer 65 min |
| Oldeholtpade | 4 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Steggerda
In Steggerda doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Steggerda dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Steggerda loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 70 minuten bij je in Steggerda.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Steggerda SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Steggerda (gemeente Weststellingwerf, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.