59% van de daken in De Blesse heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
59 procent van de woningen in De Blesse heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen De Blesse beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De Blesse ligt vol met zonnepanelen
In De Blesse heeft 59 procent van de woningen zonnepanelen, 13 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 168 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over De Blesse, naast de gemeente Weststellingwerf en de provincie Friesland.
Zo gaat De Blesse met stroom om
De stroomafname per woning in De Blesse daalde sinds 2020 van 3.160 kWh naar 2.960 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 18 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.530 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.530 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In De Blesse zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in De Blesse is jong: in 2018 stonden er 42 installaties, in 2022 168, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 69 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 137 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in De Blesse heeft 59 procent zonnepanelen, 13 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 168 installaties met samen 782 kWp, gemiddeld 4,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Weststellingwerf staat het dorp gedeeld op plek 4 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 18 van 24 in teruglevering per woning.
De huizen van De Blesse
De Blesse is een klein dorp: 349 woningen, 335 huishoudens en 810 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 74 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Weststellingwerf.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 83 procent van de voorraad, tegenover 7 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 300.000, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in De Blesse neemt met 3.740 kWh per jaar 75 procent meer af dan een tussenwoning (2.140 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.140 kWh | 790 kWh | KNW6 | € 391 per jaar |
| Hoekwoning | 2.220 kWh | 710 kWh | KNW6 | € 390 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.220 kWh | 1.010 kWh | KNW6 | € 441 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.740 kWh | 1.600 kWh | KNW6 | € 611 per jaar |
Afname per woningtype in De Blesse uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in De Blesse
Met 59 procent zonnedaken en 1.530 kWh teruglevering per woning gaat in De Blesse elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in De Blesse te halen valt.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 16 procent tegenover 30 procent in de gemeente Weststellingwerf. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe De Blesse verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in De Blesse is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 42 naar 168, 300 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 28 procent, van 1.510 naar 1.080 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 42 | 71 | 168 | |
| Stroomafname per woning | 3.160 kWh | 2.960 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.510 m³ | 1.080 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in De Blesse oplevert
Voor een dorp van 349 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van De Blesse: 2 personen, 2.960 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.530 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 492 in het eerste jaar, gemiddeld € 588 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,8 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in De Blesse
Het gemiddelde aardgasverbruik in De Blesse is 1.080 kubieke meter per woning per jaar, 19 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.510 kubieke meter: 28 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in De Blesse meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in De Blesse is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is De Blesse een landelijke omgeving.
De Blesse naast de buurdorpen
Met 1.530 kWh teruglevering per woning zit De Blesse tussen de buurdorpen in: Blesdijke levert het meest terug (2.200 kWh), Wolvega het minst (1.200 kWh). In aandeel zonnedaken (59 procent) zit De Blesse tussen Wolvega (61 procent) en Steggerda (53 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| De Blesse | 2.960 kWh | 1.530 kWh | 59 procent |
| Peperga | 4.020 kWh | 1.580 kWh | onbekend |
| Blesdijke | 3.800 kWh | 2.200 kWh | 56 procent |
| Steggerda | 3.070 kWh | 1.550 kWh | 53 procent |
| Wolvega | 2.300 kWh | 1.200 kWh | 61 procent |
| Oldeholtpade | 3.160 kWh | 1.700 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in De Blesse hebben zonnepanelen?
- 59 procent van de woningen in De Blesse had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 168 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in De Blesse?
- De Blesse telt 349 woningen: 49 procent vrijstaand, 34 procent twee-onder-een-kap, 16 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 74 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in De Blesse?
- Voor het gemiddelde huishouden van De Blesse (2.960 kWh afname, 1.530 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 588 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in De Blesse?
- Huishoudens in De Blesse hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 335 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in De Blesse?
- Een woning in De Blesse verbruikt gemiddeld 1.080 kubieke meter aardgas per jaar, 19 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.510 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
De Blesse: 51 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
De Blesse ligt in de gemeente Weststellingwerf in Friesland, 51 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 63 kilometer, ongeveer 75 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Peperga (1 km), Blesdijke (2 km) en Steggerda (3 km). Het stroomnet in De Blesse is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Peperga | 1 km | ongeveer 75 min |
| Blesdijke | 2 km | ongeveer 80 min |
| Steggerda | 3 km | ongeveer 70 min |
| Wolvega | 4 km | ongeveer 70 min |
| Oldeholtpade | 5 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond De Blesse
In De Blesse doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in De Blesse dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In De Blesse loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 75 minuten bij je in De Blesse.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in De Blesse SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in De Blesse (gemeente Weststellingwerf, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.