85% van Sebaldeburen woont in een koophuis.
Eigen dak, eigen stroom.
85 procent van de woningen in Sebaldeburen is een koopwoning; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Sebaldeburen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Sebaldeburen is een dorp van eigenaren
85 procent van de woningen in Sebaldeburen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 73 procent in de gemeente Westerkwartier. Eigenaren beslissen zelf over dak en meterkast, en daar begint elke thuisbatterij. Hieronder de cijfers van het CBS over Sebaldeburen, naast de gemeente Westerkwartier en de provincie Groningen.
De huizen van Sebaldeburen
Sebaldeburen is een klein dorp: 130 woningen, 150 huishoudens en 365 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 85 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 73 procent in de gemeente Westerkwartier.
De woningvoorraad is typisch dorps: 72 procent van de woningen staat vrij, nog eens 15 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Geen van de woningen is jonger dan tien jaar; bij elke installatie hier kijkt de schouw dus naar een bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 318.000 waard (WOZ), 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Een vrijstaande woning in Sebaldeburen neemt met 3.250 kWh per jaar 81 procent meer af dan een tussenwoning (1.800 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.800 kWh | 1.510 kWh | KNW6 | € 491 per jaar |
| Hoekwoning | 2.250 kWh | 1.100 kWh | KNW6 | € 462 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.340 kWh | 1.120 kWh | KNW6 | € 476 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.250 kWh | 1.500 kWh | KNW6 | € 603 per jaar |
Afname per woningtype in Sebaldeburen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Sebaldeburen
In Sebaldeburen is 85 procent van de woningen een koopwoning, dus vrijwel elk huis kan zelf beslissen over panelen en een batterij. Dat is terug te zien in de cijfers: 1.770 kWh teruglevering per woning op 2.990 kWh afname. Voor een eigenaar is de rekensom simpel: de batterij houdt het middagoverschot thuis voor de avond en gaat mee zolang het huis van jullie is.
Verder staat 72 procent van de woningen in Sebaldeburen vrij (Groningen: 23 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Sebaldeburen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Sebaldeburen is tussen 2020 en 2022 minstens verdubbeld: van 24 naar 57, 138 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.770 naar 1.180 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Sebaldeburen stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 24 | 57 | |
| Stroomafname per woning | 3.370 kWh | 2.990 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.770 m³ | 1.180 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gas, auto's en het net in Sebaldeburen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Sebaldeburen is 1.180 kubieke meter per woning per jaar, 32 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.770 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,2 auto's per huishouden staan er in Sebaldeburen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Sebaldeburen. Het CBS rekent Sebaldeburen tot een landelijke omgeving.
Sebaldeburen naast de buurdorpen
Met 1.770 kWh teruglevering per woning zit Sebaldeburen tussen de buurdorpen in: Oldekerk levert het meest terug (2.034 kWh), Niekerk het minst (1.280 kWh). In aandeel zonnedaken (61 procent) zit Sebaldeburen tussen Oldekerk (66 procent) en Grootegast (53 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Sebaldeburen | 2.990 kWh | 1.770 kWh | 61 procent |
| Oldekerk | 3.260 kWh | 2.034 kWh | 66 procent |
| Grootegast | 2.570 kWh | 1.420 kWh | 53 procent |
| Lutjegast | 3.300 kWh | 1.980 kWh | 59 procent |
| Niekerk | 2.520 kWh | 1.280 kWh | 56 procent |
| Boerakker | 3.360 kWh | 1.380 kWh | 57 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Sebaldeburen oplevert
Voor een dorp van 130 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Sebaldeburen: 2 personen, 2.990 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.770 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 509 in het eerste jaar, gemiddeld € 605 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 13 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Sebaldeburen met stroom om
De stroomafname per woning in Sebaldeburen daalde sinds 2020 van 3.370 kWh naar 2.990 kWh in 2024, 11 procent minder; daarmee zit het dorp 23 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.770 kWh per woning per jaar (Groningen: 976 kWh). Nu wordt die 1.770 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Sebaldeburen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Sebaldeburen is jong: in 2020 stonden er 24 installaties, in 2022 57, ruim een verdubbeling in 2 jaar. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Sebaldeburen heeft 61 procent zonnepanelen, 17 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 57 installaties met samen 247 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerkwartier staat het dorp gedeeld op plek 14 van 30 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 12 van 39 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Sebaldeburen?
- Sebaldeburen telt 130 woningen: 72 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 11 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 85 procent is een koopwoning en 0 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Sebaldeburen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Sebaldeburen (2.990 kWh afname, 1.770 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 605 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Sebaldeburen hebben zonnepanelen?
- 61 procent van de woningen in Sebaldeburen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 57 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel stroom levert Sebaldeburen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.770 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.990 kWh die een woning in Sebaldeburen afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Sebaldeburen?
- Een woning in Sebaldeburen verbruikt gemiddeld 1.180 kubieke meter aardgas per jaar, 32 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.770 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Sebaldeburen: 29 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Sebaldeburen ligt in de gemeente Westerkwartier in Groningen, 29 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 40 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Oldekerk (2 km), Grootegast (3 km) en Lutjegast (3 km). Het stroomnet in Sebaldeburen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Oldekerk | 2 km | ongeveer 40 min |
| Grootegast | 3 km | ongeveer 40 min |
| Lutjegast | 3 km | ongeveer 45 min |
| Boerakker | 4 km | ongeveer 35 min |
| Niekerk | 4 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Sebaldeburen
In Sebaldeburen zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Sebaldeburen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Sebaldeburen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Sebaldeburen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Sebaldeburen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Sebaldeburen (gemeente Westerkwartier, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.