53% van de daken in Sappemeer heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
53 procent van de woningen in Sappemeer heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Sappemeer beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Sappemeer ligt vol met zonnepanelen
In Sappemeer heeft 53 procent van de woningen zonnepanelen, 9 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 1.421 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Sappemeer, naast de gemeente Midden-Groningen en de provincie Groningen.
Zo gaat Sappemeer met stroom om
In de gemeente Midden-Groningen neemt een woning gemiddeld 2.660 kWh stroom per jaar af; in Sappemeer was dat in 2024 2.540 kWh, 5 procent lager dan dat gemiddelde en 5 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Tegenover die afname staat 1.080 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Groningen: 976 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.080 kWh uit de rekening van Sappemeer.
Het gaat hard: van 714 installaties in 2018 naar 1.421 in 2022, een groei van 99 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 33 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 49 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Sappemeer heeft 53 procent zonnepanelen, 9 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 1.421 installaties met samen 4.841 kWp, gemiddeld 3,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Groningen staat de plaats gedeeld op plek 15 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 22 van 25 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Sappemeer
Het gemiddelde aardgasverbruik in Sappemeer is 970 kubieke meter per woning per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.360 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.600 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Met 1,2 auto's per huishouden staan er in Sappemeer meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0).
Het stroomnet in Sappemeer is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Sappemeer een matig stedelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Sappemeer
Met 53 procent zonnedaken en 1.080 kWh teruglevering per woning gaat in Sappemeer elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Sappemeer te halen valt.
Met 1,2 auto's per huishouden (Groningen: 1,0) wordt er in Sappemeer veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Hoe Sappemeer verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Sappemeer 99 procent zonnestroominstallaties bij, van 714 naar 1.421. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.360 naar 970 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 714 | 952 | 1.421 | |
| Stroomafname per woning | 2.600 kWh | 2.540 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.360 m³ | 970 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Sappemeer oplevert
Voor de 3.788 woningen van Sappemeer rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.540 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.080 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 406 in het eerste jaar, gemiddeld € 489 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,8 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Sappemeer naast de buurdorpen
In Sappemeer gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Tripscompagnie, Borgercompagnie, Froombosch, Kolham): 1.080 kWh, terwijl Tripscompagnie op 3.050 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 53 procent het laagst van de buurt; Froombosch zit op 77 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Sappemeer | 2.540 kWh | 1.080 kWh | 53 procent |
| Tripscompagnie | 4.260 kWh | 3.050 kWh | onbekend |
| Borgercompagnie | 3.660 kWh | 2.610 kWh | onbekend |
| Froombosch | 3.200 kWh | 1.770 kWh | 77 procent |
| Kolham | 2.890 kWh | 1.570 kWh | 70 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De huizen van Sappemeer
In Sappemeer staan 3.788 woningen, verdeeld over 3.595 huishoudens met samen 8.330 inwoners (2,2 per huishouden). 63 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen.
Er staat van alles door elkaar: 23 procent vrijstaand, 21 procent twee-onder-een-kap, 34 procent tussen- of hoekwoning, 22 procent appartement. Welk pakket past, hangt dan van het type af; dat rekenen wij per woningtype door.
Van de woningen is 6 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 261.000 waard (WOZ), 6 procent lager dan het gemiddelde van Groningen.
Een vrijstaande woning in Sappemeer neemt met 3.550 kWh per jaar 114 procent meer af dan een appartement (1.660 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.660 kWh | 100 kWh | KNW6 | € 263 per jaar |
| Tussenwoning | 2.230 kWh | 990 kWh | KNW6 | € 438 per jaar |
| Hoekwoning | 2.450 kWh | 1.100 kWh | KNW6 | € 483 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.720 kWh | 1.010 kWh | KNW6 | € 495 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.550 kWh | 1.470 kWh | KNW6 | € 613 per jaar |
Afname per woningtype in Sappemeer uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Hoeveel huizen in Sappemeer hebben zonnepanelen?
- 53 procent van de woningen in Sappemeer had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 1.421 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Sappemeer?
- Huishoudens in Sappemeer hebben gemiddeld 1,2 auto's (Groningen: 1,0), bij 3.595 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Sappemeer?
- Voor het gemiddelde huishouden van Sappemeer (2.540 kWh afname, 1.080 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 489 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Sappemeer en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Sappemeer. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 970 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat voor huizen staan er in Sappemeer?
- Sappemeer telt 3.788 woningen: 23 procent vrijstaand, 21 procent twee-onder-een-kap, 34 procent tussen- of hoekwoning, 22 procent appartement. 63 procent is een koopwoning en 6 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Sappemeer?
- Een woning in Sappemeer verbruikt gemiddeld 970 kubieke meter aardgas per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.360 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Sappemeer: 11 kilometer ten noordoosten van onze vestiging.
Sappemeer ligt in de gemeente Midden-Groningen in Groningen, 11 kilometer ten noordoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 15 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hoogezand (3 km), Tripscompagnie (3 km) en Borgercompagnie (4 km). Het stroomnet in Sappemeer is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hoogezand | 3 km | ongeveer 15 min |
| Tripscompagnie | 3 km | ongeveer 25 min |
| Borgercompagnie | 4 km | ongeveer 20 min |
| Froombosch | 4 km | ongeveer 25 min |
| Kolham | 4 km | ongeveer 20 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Sappemeer
In Sappemeer doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 8 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Sappemeer dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Sappemeer loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Sappemeer.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Sappemeer SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Sappemeer (gemeente Midden-Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.