1,5 auto's per huishouden in Kolham.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Kolham hebben gemiddeld 1,5 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Kolham beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Kolham rijdt veel auto
Huishoudens in Kolham hebben gemiddeld 1,5 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 600 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Kolham, naast de gemeente Midden-Groningen en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Kolham
Het gemiddelde aardgasverbruik in Kolham is 1.060 kubieke meter per woning per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.580 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Kolham meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Kolham is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Kolham een landelijke omgeving.
Zo gaat Kolham met stroom om
De stroomafname per woning in Kolham daalde sinds 2020 van 2.970 kWh naar 2.890 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 19 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.570 kWh per woning per jaar (Groningen: 976 kWh). Nu wordt die 1.570 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Kolham zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Het gaat hard: van 173 installaties in 2018 naar 308 in 2022, een groei van 78 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 19 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 50 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Kolham heeft 70 procent zonnepanelen, 26 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 308 installaties met samen 1.150 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Groningen staat het dorp gedeeld op plek 5 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 16 van 25 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Kolham
Met 1,5 auto's per huishouden wordt in Kolham veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 2.890 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
Daar komt bij dat 70 procent van de woningen in Kolham al zonnepanelen heeft, tegenover 44 procent gemiddeld in Groningen. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Kolham verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Kolham 78 procent zonnestroominstallaties bij, van 173 naar 308. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.580 naar 1.060 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 173 | 206 | 308 | |
| Stroomafname per woning | 2.970 kWh | 2.890 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.580 m³ | 1.060 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Kolham naast de buurdorpen
Met 1.570 kWh teruglevering per woning zit Kolham tussen de buurdorpen in: Scharmer levert het meest terug (2.472 kWh), Woudbloem het minst (990 kWh). In aandeel zonnedaken (70 procent) zit Kolham tussen Froombosch (77 procent) en Sappemeer (53 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Kolham | 2.890 kWh | 1.570 kWh | 70 procent |
| Froombosch | 3.200 kWh | 1.770 kWh | 77 procent |
| Scharmer | 3.777 kWh | 2.472 kWh | onbekend |
| Foxhol | 2.500 kWh | 1.080 kWh | 53 procent |
| Sappemeer | 2.540 kWh | 1.080 kWh | 53 procent |
| Woudbloem | 3.140 kWh | 990 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De huizen van Kolham
Kolham telt 602 woningen en 600 huishoudens, met 1.360 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). 76 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen.
De woningvoorraad is typisch dorps: 51 procent van de woningen staat vrij, nog eens 30 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 294.000, 7 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Kolham neemt met 3.460 kWh per jaar 87 procent meer af dan een tussenwoning (1.850 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.540 kWh | 490 kWh | KNW10 | € 418 per jaar |
| Tussenwoning | 1.850 kWh | 920 kWh | KNW6 | € 383 per jaar |
| Hoekwoning | 1.990 kWh | 920 kWh | KNW6 | € 398 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.500 kWh | 1.020 kWh | KNW6 | € 473 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.460 kWh | 1.650 kWh | KNW6 | € 625 per jaar |
Afname per woningtype in Kolham uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat een thuisbatterij in Kolham oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Kolham: 2 personen, 2.890 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.570 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 491 in het eerste jaar, gemiddeld € 585 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,9 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,5 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Kolham?
- Huishoudens in Kolham hebben gemiddeld 1,5 auto's (Groningen: 1,0), bij 600 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel huizen in Kolham hebben zonnepanelen?
- 70 procent van de woningen in Kolham had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 308 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Kolham?
- Voor het gemiddelde huishouden van Kolham (2.890 kWh afname, 1.570 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 585 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Kolham?
- Kolham telt 602 woningen: 51 procent vrijstaand, 30 procent twee-onder-een-kap, 18 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 76 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom levert Kolham terug aan het net?
- Gemiddeld 1.570 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.890 kWh die een woning in Kolham afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Kolham?
- Een woning in Kolham verbruikt gemiddeld 1.060 kubieke meter aardgas per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.580 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Kolham: 11 kilometer ten noorden van onze vestiging.
Kolham ligt in de gemeente Midden-Groningen in Groningen, 11 kilometer ten noorden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 12 kilometer, ongeveer 20 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Froombosch (2 km), Scharmer (2 km) en Foxhol (3 km). Het stroomnet in Kolham is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Froombosch | 2 km | ongeveer 25 min |
| Scharmer | 2 km | ongeveer 25 min |
| Foxhol | 3 km | ongeveer 20 min |
| Sappemeer | 4 km | ongeveer 25 min |
| Woudbloem | 4 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Kolham
In Kolham doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Kolham dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Kolham loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 20 minuten bij je in Kolham.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Kolham SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Kolham (gemeente Midden-Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.