74% van de daken in Roderwolde heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
74 procent van de woningen in Roderwolde heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Roderwolde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Roderwolde ligt vol met zonnepanelen
In Roderwolde heeft 74 procent van de woningen zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan gemiddeld in Drenthe (52 procent). Het CBS telde in 2022 75 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Roderwolde, naast de gemeente Noordenveld en de provincie Drenthe.
Zo gaat Roderwolde met stroom om
Een woning in Roderwolde nam in 2024 gemiddeld 3.210 kWh stroom van het net af, 17 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Noordenveld zit op 2.670 kWh.
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.910 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.910 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Roderwolde zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Roderwolde is jong: in 2018 stonden er 26 installaties, in 2022 75, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 127 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 27 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Roderwolde heeft 74 procent zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 75 installaties met samen 328 kWp, gemiddeld 4,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Noordenveld staat het dorp op plek 2 van 8 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 6 van 17 in teruglevering per woning.
De huizen van Roderwolde
Roderwolde is een klein dorp: 126 woningen, 125 huishoudens en 285 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 82 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Noordenveld.
De woningvoorraad is typisch dorps: 67 procent van de woningen staat vrij, nog eens 22 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 433.000 waard (WOZ), 41 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Roderwolde neemt met 3.670 kWh per jaar 102 procent meer af dan een hoekwoning (1.820 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Hoekwoning | 1.820 kWh | 690 kWh | KNW6 | € 335 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.200 kWh | 1.310 kWh | KNW6 | € 496 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.670 kWh | 1.930 kWh | KNW10 | € 779 per jaar |
Afname per woningtype in Roderwolde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Roderwolde
Met 74 procent zonnedaken en 1.910 kWh teruglevering per woning gaat in Roderwolde elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Roderwolde te halen valt.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 8 procent tegenover 32 procent in de gemeente Noordenveld. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Roderwolde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Roderwolde is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 26 naar 75, 188 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 35 procent, van 1.880 naar 1.220 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 26 | 59 | 75 | |
| Stroomafname per woning | 3.250 kWh | 3.210 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.880 m³ | 1.220 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Roderwolde naast de buurdorpen
Met 1.910 kWh teruglevering per woning zit Roderwolde tussen de buurdorpen in: Foxwolde levert het meest terug (2.070 kWh), Peize het minst (1.550 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Roderwolde bovenaan in de buurt: 74 procent, tegenover 65 procent in Oostwold.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Roderwolde | 3.210 kWh | 1.910 kWh | 74 procent |
| Foxwolde | 3.770 kWh | 2.070 kWh | onbekend |
| Peize | 2.870 kWh | 1.550 kWh | 62 procent |
| Leutingewolde | 3.770 kWh | 1.880 kWh | onbekend |
| Oostwold | 3.310 kWh | 1.810 kWh | 65 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Roderwolde oplevert
Voor een dorp van 126 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Roderwolde: 2 personen, 3.210 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.910 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 531 in het eerste jaar, gemiddeld € 631 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,2 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Roderwolde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Roderwolde is 1.220 kubieke meter per woning per jaar, 26 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.880 kubieke meter: 35 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.250 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Roderwolde hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Roderwolde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Roderwolde een landelijke omgeving.
- Hoeveel huizen in Roderwolde hebben zonnepanelen?
- 74 procent van de woningen in Roderwolde had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 75 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Roderwolde?
- Roderwolde telt 126 woningen: 67 procent vrijstaand, 22 procent twee-onder-een-kap, 8 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 82 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Roderwolde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Roderwolde (3.210 kWh afname, 1.910 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 631 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Roderwolde?
- Een woning in Roderwolde verbruikt gemiddeld 1.220 kubieke meter aardgas per jaar, 26 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.880 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Roderwolde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Roderwolde is € 433.000, 19 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Noordenveld (€ 364.000) en 41 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Roderwolde: 17 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Roderwolde ligt in de gemeente Noordenveld in Drenthe, 17 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 23 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Foxwolde (2 km), Matsloot (2 km) en Leutingewolde (3 km). Het stroomnet in Roderwolde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Foxwolde | 2 km | ongeveer 25 min |
| Matsloot | 2 km | ongeveer 30 min |
| Leutingewolde | 3 km | ongeveer 30 min |
| Peize | 3 km | ongeveer 25 min |
| Oostwold | 4 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Roderwolde
In Roderwolde doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Roderwolde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Roderwolde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Roderwolde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Roderwolde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Roderwolde (gemeente Noordenveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.