65% van de daken in Oostwold heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
65 procent van de woningen in Oostwold heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Oostwold beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Oostwold ligt vol met zonnepanelen
In Oostwold heeft 65 procent van de woningen zonnepanelen, 21 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 131 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Oostwold, naast de gemeente Westerkwartier en de provincie Groningen.
Zo gaat Oostwold met stroom om
Een woning in Oostwold nam in 2024 gemiddeld 3.310 kWh stroom van het net af, 37 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh); de gemeente Westerkwartier zit op 2.860 kWh.
Daar staat 1.810 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Oostwold is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.810 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 84 installaties in 2020 naar 131 in 2022, een groei van 56 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Oostwold heeft 65 procent zonnepanelen, 21 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 131 installaties met samen 541 kWp, gemiddeld 4,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerkwartier staat het dorp gedeeld op plek 7 van 30 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 11 van 39 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Oostwold
Het gemiddelde aardgasverbruik in Oostwold is 980 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.600 kubieke meter: 39 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.300 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 20 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 8 procent is helemaal aardgasvrij; in Groningen is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Oostwold meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Oostwold is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Oostwold een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Oostwold
Met 65 procent zonnedaken en 1.810 kWh teruglevering per woning gaat in Oostwold elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Oostwold te halen valt.
Met 1,4 auto's per huishouden (Groningen: 1,0) wordt er in Oostwold veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Hoe Oostwold verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Oostwold 56 procent zonnestroominstallaties bij, van 84 naar 131. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 39 procent, van 1.600 naar 980 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 84 | 131 | |
| Stroomafname per woning | 3.300 kWh | 3.310 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.600 m³ | 980 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Oostwold oplevert
Voor een dorp van 293 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Oostwold: 2 personen, 3.310 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.810 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 528 in het eerste jaar, gemiddeld € 629 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,2 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Oostwold naast de buurdorpen
Met 1.810 kWh teruglevering per woning zit Oostwold tussen de buurdorpen in: Midwolde levert het meest terug (2.390 kWh), Den Horn het minst (1.610 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Oostwold bovenaan in de buurt: 65 procent, tegenover 63 procent in Enumatil.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Oostwold | 3.310 kWh | 1.810 kWh | 65 procent |
| Lettelbert | 3.800 kWh | 1.760 kWh | onbekend |
| Enumatil | 3.030 kWh | 2.140 kWh | 63 procent |
| Den Horn | 3.340 kWh | 1.610 kWh | onbekend |
| Midwolde | 4.220 kWh | 2.390 kWh | 60 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De huizen van Oostwold
Oostwold is een klein dorp: 293 woningen, 310 huishoudens en 715 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 82 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 73 procent in de gemeente Westerkwartier.
De woningvoorraad is typisch dorps: 60 procent van de woningen staat vrij, nog eens 25 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 13 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 308.000 waard (WOZ), 10 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Een vrijstaande woning in Oostwold neemt met 3.920 kWh per jaar 67 procent meer af dan een twee-onder-een-kapwoning (2.350 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.450 kWh | 790 kWh | KNW6 | € 431 per jaar |
| Hoekwoning | 2.620 kWh | 860 kWh | KNW10 | € 462 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.350 kWh | 1.020 kWh | KNW6 | € 457 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.920 kWh | 1.950 kWh | KNW10 | € 806 per jaar |
Afname per woningtype in Oostwold uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Hoeveel huizen in Oostwold hebben zonnepanelen?
- 65 procent van de woningen in Oostwold had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 131 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Oostwold?
- Huishoudens in Oostwold hebben gemiddeld 1,4 auto's (Groningen: 1,0), bij 310 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Oostwold?
- Voor het gemiddelde huishouden van Oostwold (3.310 kWh afname, 1.810 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 629 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Oostwold?
- Oostwold telt 293 woningen: 60 procent vrijstaand, 25 procent twee-onder-een-kap, 13 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 82 procent is een koopwoning en 13 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wie is de netbeheerder in Oostwold en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Oostwold. 20 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 980 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Oostwold: 21 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Oostwold ligt in de gemeente Westerkwartier in Groningen, 21 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 26 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Enumatil (2 km), Lettelbert (2 km) en Matsloot (2 km). Het stroomnet in Oostwold is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Enumatil | 2 km | ongeveer 30 min |
| Lettelbert | 2 km | ongeveer 30 min |
| Matsloot | 2 km | ongeveer 30 min |
| Den Horn | 3 km | ongeveer 30 min |
| Midwolde | 4 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Oostwold
In Oostwold doet 1 club mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Oostwold dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Oostwold loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Oostwold.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Oostwold SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Oostwold (gemeente Westerkwartier, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.