69% van de daken in Ouwsterhaule heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
69 procent van de woningen in Ouwsterhaule heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Ouwsterhaule beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Ouwsterhaule ligt vol met zonnepanelen
In Ouwsterhaule heeft 69 procent van de woningen zonnepanelen, 23 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 82 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Ouwsterhaule, naast de gemeente De Fryske Marren en de provincie Friesland.
Zo gaat Ouwsterhaule met stroom om
Een woning in Ouwsterhaule nam in 2024 gemiddeld 3.020 kWh stroom van het net af, 21 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente De Fryske Marren zit op 2.740 kWh.
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.590 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.590 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Ouwsterhaule zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Ouwsterhaule is jong: in 2018 stonden er 28 installaties, in 2022 82, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 86 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 58 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Ouwsterhaule heeft 69 procent zonnepanelen, 23 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 82 installaties met samen 303 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Fryske Marren staat het dorp gedeeld op plek 2 van 33 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 33 van 51 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Ouwsterhaule
Het gemiddelde aardgasverbruik in Ouwsterhaule is 1.010 kubieke meter per woning per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.390 kubieke meter: 27 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.080 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Ouwsterhaule meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Ouwsterhaule is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Ouwsterhaule een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Ouwsterhaule
Met 69 procent zonnedaken en 1.590 kWh teruglevering per woning gaat in Ouwsterhaule elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Ouwsterhaule te halen valt.
Met 1,6 auto's per huishouden (Friesland: 1,2) wordt er in Ouwsterhaule veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Hoe Ouwsterhaule verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Ouwsterhaule is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 28 naar 82, 193 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 27 procent, van 1.390 naar 1.010 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 28 | 52 | 82 | |
| Stroomafname per woning | 3.080 kWh | 3.020 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.390 m³ | 1.010 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Ouwsterhaule naast de buurdorpen
In Ouwsterhaule gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Ouwster-Nijega, Scharsterbrug, Haskerhorne, Rohel, Rotsterhaule): 1.590 kWh, terwijl Rohel op 2.840 kWh zit. In aandeel daken met zonnepanelen staat Ouwsterhaule bovenaan in de buurt: 69 procent, tegenover 64 procent in Scharsterbrug.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Ouwsterhaule | 3.020 kWh | 1.590 kWh | 69 procent |
| Ouwster-Nijega | 3.930 kWh | 2.810 kWh | onbekend |
| Scharsterbrug | 2.990 kWh | 1.750 kWh | 64 procent |
| Haskerhorne | 3.240 kWh | 1.790 kWh | 52 procent |
| Rohel | 4.420 kWh | 2.840 kWh | onbekend |
| Rotsterhaule | 3.130 kWh | 1.660 kWh | 49 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Ouwsterhaule oplevert
Voor een dorp van 141 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Ouwsterhaule: 3 personen, 3.020 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.590 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 500 in het eerste jaar, gemiddeld € 597 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,7 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,6 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
De huizen van Ouwsterhaule
Ouwsterhaule is een klein dorp: 141 woningen, 145 huishoudens en 360 inwoners, gemiddeld 2,6 per huishouden. 82 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 70 procent in de gemeente De Fryske Marren.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 86 procent van de voorraad, tegenover 6 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 314.000, 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Ouwsterhaule neemt met 3.470 kWh per jaar 84 procent meer af dan een tussenwoning (1.890 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.890 kWh | 390 kWh | KNW6 | € 313 per jaar |
| Hoekwoning | 2.550 kWh | 1.080 kWh | KNW6 | € 490 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.750 kWh | 1.350 kWh | KNW6 | € 553 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.470 kWh | 1.550 kWh | KNW6 | € 618 per jaar |
Afname per woningtype in Ouwsterhaule uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Hoeveel huizen in Ouwsterhaule hebben zonnepanelen?
- 69 procent van de woningen in Ouwsterhaule had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 82 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Ouwsterhaule?
- Huishoudens in Ouwsterhaule hebben gemiddeld 1,6 auto's (Friesland: 1,2), bij 145 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Ouwsterhaule?
- Voor het gemiddelde huishouden van Ouwsterhaule (3.020 kWh afname, 1.590 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 597 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Ouwsterhaule?
- Ouwsterhaule telt 141 woningen: 46 procent vrijstaand, 40 procent twee-onder-een-kap, 13 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 82 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Ouwsterhaule?
- Een woning in Ouwsterhaule nam in 2024 gemiddeld 3.020 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.590 kWh terug aan het net. In de gemeente De Fryske Marren is de afname gemiddeld 2.740 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Ouwsterhaule: 61 kilometer ten westen van onze vestiging.
Ouwsterhaule ligt in de gemeente De Fryske Marren in Friesland, 61 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 79 kilometer, ongeveer 70 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Ouwster-Nijega (1 km), Scharsterbrug (2 km) en Haskerhorne (3 km). Het stroomnet in Ouwsterhaule is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Ouwster-Nijega | 1 km | ongeveer 70 min |
| Scharsterbrug | 2 km | ongeveer 70 min |
| Haskerhorne | 3 km | ongeveer 65 min |
| Rohel | 3 km | ongeveer 75 min |
| Rotsterhaule | 4 km | ongeveer 70 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Ouwsterhaule
In Ouwsterhaule doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Ouwsterhaule dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Ouwsterhaule loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 70 minuten bij je in Ouwsterhaule.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Ouwsterhaule SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Ouwsterhaule (gemeente De Fryske Marren, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.