14% rijtjeshuizen in Oosthem.
Ruimte voor een grotere batterij.
Maar 14 procent van de woningen in Oosthem is een rijtjeshuis; de ruimere huizen hier vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Oosthem beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Oosthem heeft weinig rijtjeshuizen
14 procent van de woningen in Oosthem is een tussen- of hoekwoning, tegenover 39 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân; de vrijstaande woning voert hier de boventoon. Ruimere huizen betekenen meer dak, meer verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting. Hieronder de cijfers van het CBS over Oosthem, naast de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland.
De huizen van Oosthem
Oosthem is een klein dorp: 142 woningen, 135 huishoudens en 295 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 78 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 81 procent van de voorraad, tegenover 6 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
8 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 341.000 waard (WOZ), 18 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Oosthem neemt gemiddeld 1.750 kWh af, een vrijstaande woning 3.420 kWh, 95 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Oosthem.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.520 kWh | 310 kWh | KNW10 | € 407 per jaar |
| Tussenwoning | 1.750 kWh | 840 kWh | KNW6 | € 356 per jaar |
| Hoekwoning | 2.110 kWh | 470 kWh | KNW6 | € 353 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.120 kWh | 1.230 kWh | KNW6 | € 475 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.420 kWh | 1.850 kWh | KNW6 | € 637 per jaar |
Afname per woningtype in Oosthem uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Oosthem met stroom om
Een woning in Oosthem nam in 2024 gemiddeld 2.780 kWh stroom van het net af, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Súdwest-Fryslân zit op 2.500 kWh.
Daar staat 1.680 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Oosthem is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.680 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Oosthem is jong: in 2018 stonden er 24 installaties, in 2022 60, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 67 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 50 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Oosthem op 61 procent van de daken; in de gemeente Súdwest-Fryslân als geheel is dat 45 procent, dus 16 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 60 installaties met samen 257 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp op plek 2 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 38 van 83 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Oosthem
Met maar 14 procent rijwoningen bestaat Oosthem vooral uit ruimere huizen met een afname van gemiddeld 2.780 kWh per jaar en een groter dak. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer terug dan een 6 kWh-batterij kan bergen; hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting ook als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
Daar komt bij dat 61 procent van de woningen in Oosthem al zonnepanelen heeft, tegenover 46 procent gemiddeld in Friesland. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Oosthem verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Oosthem is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 24 naar 60, 150 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.470 naar 1.030 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Oosthem stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 24 | 40 | 60 | |
| Stroomafname per woning | 2.730 kWh | 2.780 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.470 m³ | 1.030 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Oosthem naast de buurdorpen
Met 1.680 kWh teruglevering per woning zit Oosthem tussen de buurdorpen in: Tjalhuizum levert het meest terug (3.930 kWh), IJlst het minst (1.080 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Oosthem bovenaan in de buurt: 61 procent, tegenover 54 procent in Folsgare.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Oosthem | 2.780 kWh | 1.680 kWh | 61 procent |
| IJlst | 2.560 kWh | 1.080 kWh | 42 procent |
| Abbega | 3.363 kWh | 1.417 kWh | onbekend |
| Folsgare | 3.030 kWh | 1.460 kWh | 54 procent |
| Westhem | 3.130 kWh | 1.990 kWh | onbekend |
| Tjalhuizum | 3.940 kWh | 3.930 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Oosthem oplevert
Voor een dorp van 142 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Oosthem: 2 personen, 2.780 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.680 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 491 in het eerste jaar en gemiddeld € 583 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,3 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Oosthem
Aan aardgas verbruikt een woning in Oosthem 1.030 kubieke meter per jaar, 12 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (920). In 2020 was dat nog 1.470 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.730 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Oosthem meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Oosthem de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Oosthem tot een landelijke omgeving.
- Wat voor huizen staan er in Oosthem?
- Oosthem telt 142 woningen: 49 procent vrijstaand, 32 procent twee-onder-een-kap, 14 procent tussen- of hoekwoning, 4 procent appartement. 78 procent is een koopwoning en 8 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel huizen in Oosthem hebben zonnepanelen?
- 61 procent van de woningen in Oosthem had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 60 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Oosthem?
- Voor het gemiddelde huishouden van Oosthem (2.780 kWh afname, 1.680 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 583 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Oosthem terug aan het net?
- Gemiddeld 1.680 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 2.780 kWh die een woning in Oosthem afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Oosthem?
- Een woning in Oosthem verbruikt gemiddeld 1.030 kubieke meter aardgas per jaar, 13 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.470 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Oosthem: 73 kilometer ten westen van onze vestiging.
Oosthem ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 73 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 96 kilometer, ongeveer 85 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Abbega (2 km), Folsgare (2 km) en IJlst (2 km). Het stroomnet in Oosthem is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Abbega | 2 km | ongeveer 90 min |
| Folsgare | 2 km | ongeveer 85 min |
| IJlst | 2 km | ongeveer 80 min |
| Tjalhuizum | 4 km | ongeveer 85 min |
| Westhem | 4 km | ongeveer 90 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Oosthem
In Oosthem zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Oosthem dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Oosthem loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 85 minuten bij je in Oosthem.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Oosthem SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Oosthem (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.