Speciaal voor Nes

79% van Nes woont in een koophuis.
Eigen dak, eigen stroom.

79 procent van de woningen in Nes is een koopwoning; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.

SigenStor 20 kWh thuisbatterij
Sigenergy Gateway
krijg nou
wtt!
Niet te stoppen!
Noodstroom inbegrepen
t.w.v. € 2.200
✓ 10 jaar garantie✓ EMS en Gateway✓ Btw teruggave service✓ Binnen 3 weken geïnstalleerd
Nes-weetjes

Wij kennen Nes beter dan jullie denken.

Extra interessant als je…

🏠Een eigen woning hebt203woningen in Nes
🔆Zonnepanelen hebt60daken met zonnepanelen in Nes
⚡Een hoog energieverbruik hebt2.550 kWhgemiddeld stroomverbruik per woning per jaar in Nes

Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.

Energieprofiel

Nes is een dorp van eigenaren

79 procent van de woningen in Nes is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Noardeast-Fryslân. Eigenaren beslissen zelf over dak en meterkast, en daar begint elke thuisbatterij. Hieronder de cijfers van het CBS over Nes, naast de gemeente Noardeast-Fryslân en de provincie Friesland.

79%
koopwoningen
15%
tussen- en hoekwoningen
203
woningen
1.288 kWh
teruglevering per woning per jaar
Woningen

De huizen van Nes

Nes is een klein dorp: 203 woningen, 180 huishoudens en 365 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. 79 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Noardeast-Fryslân.

De woningvoorraad is typisch dorps: 51 procent van de woningen staat vrij, nog eens 30 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.

Er is nauwelijks recente nieuwbouw (1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 251.000 waard (WOZ), 13 procent lager dan het gemiddelde van Friesland.

Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Nes neemt gemiddeld 1.060 kWh af, een vrijstaande woning 3.062 kWh, 189 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Nes.

WoningtypeAfname per jaarOverschot naar het netPassend pakketIndicatie besparing
Tussenwoning1.060 kWh410 kWhKNW6€ 197 per jaar
Hoekwoning1.480 kWh310 kWhKNW6€ 246 per jaar
Twee-onder-een-kapwoning2.100 kWh780 kWhKNW6€ 384 per jaar
Vrijstaande woning3.062 kWh1.160 kWhKNW6€ 552 per jaar

Afname per woningtype in Nes uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.

Wat dit betekent

Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Nes

In Nes is 79 procent van de woningen een koopwoning, dus vrijwel elk huis kan zelf beslissen over panelen en een batterij. Dat is terug te zien in de cijfers: 1.288 kWh teruglevering per woning op 2.550 kWh afname. Voor een eigenaar is de rekensom simpel: de batterij houdt het middagoverschot thuis voor de avond en gaat mee zolang het huis van jullie is.

Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 15 procent tegenover 29 procent in de gemeente Noardeast-Fryslân. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.

Ontwikkeling

Hoe Nes verandert

Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Nes 71 procent zonnestroominstallaties bij, van 35 naar 60. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 35 procent, van 1.534 naar 996 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Nes stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.

Reeks202020222024
Zonnestroominstallaties bij woningen3560
Stroomafname per woning2.602 kWh2.550 kWh
Aardgas per woning1.534 m³996 m³

CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).

Stroom en zon

Zo gaat Nes met stroom om

Een woning in Nes nam in 2024 gemiddeld 2.550 kWh stroom van het net af, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Noardeast-Fryslân zit op 2.540 kWh.

Daar staat 1.288 kWh teruglevering per woning tegenover, ongeveer de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Nes is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.288 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.

Het gaat hard: van 35 installaties in 2020 naar 60 in 2022, een groei van 71 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.

Zonnepanelen liggen in Nes op 38 procent van de daken; in de gemeente Noardeast-Fryslân als geheel is dat 52 procent, dus 14 procentpunt meer dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 60 installaties met samen 236 kWp, gemiddeld 3,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.

Binnen de gemeente Noardeast-Fryslân staat het dorp op plek 11 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 16 van 24 in teruglevering per woning.

De rekensom

Wat een thuisbatterij in Nes oplevert

Voor een dorp van 203 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Nes: 2 personen, 2.550 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.288 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.

Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 442 in het eerste jaar en gemiddeld € 528 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 10,9 jaar.

Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Bij de 12 procent elektrisch verwarmde woningen valt het verbruik in de winter hoger uit, en dan telt een grotere batterij op een dynamisch contract; de echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.

De buurt

Nes naast de buurdorpen

Van Nes en de omliggende dorpen Wierum, Moddergat levert Nes per woning het meest terug: 1.288 kWh, tegen 890 kWh in Moddergat en 700 kWh in Wierum. In aandeel zonnedaken (38 procent) zit Nes tussen Wierum (43 procent) en Moddergat (36 procent) in.

PlaatsAfname per woningTerugleveringDaken met zon
Nes2.550 kWh1.288 kWh38 procent
Wierum1.855 kWh700 kWh43 procent
Moddergat1.990 kWh890 kWh36 procent

Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.

Warmte, vervoer en net

Gas, auto's en het net in Nes

Het gemiddelde aardgasverbruik in Nes is 996 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.534 kubieke meter: 35 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.602 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 12 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.

Huishoudens in Nes hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.

Liander is in Nes de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Nes tot een landelijke omgeving.

Vragen over dit dorp
Wat voor huizen staan er in Nes?
Nes telt 203 woningen: 51 procent vrijstaand, 30 procent twee-onder-een-kap, 15 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 79 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Wat bespaart een thuisbatterij in Nes?
Voor het gemiddelde huishouden van Nes (2.550 kWh afname, 1.288 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 528 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
Hoeveel huizen in Nes hebben zonnepanelen?
38 procent van de woningen in Nes had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 60 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
Hoeveel stroom levert Nes terug aan het net?
Gemiddeld 1.288 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.550 kWh die een woning in Nes afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Hoeveel gas verbruikt een woning in Nes?
Een woning in Nes verbruikt gemiddeld 996 kubieke meter aardgas per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.534 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.

Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.

Ligging

Nes: 58 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.

Nes ligt in de gemeente Noardeast-Fryslân in Friesland, 58 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 67 kilometer, ongeveer 75 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Wierum (4 km), Moddergat (5 km) en Peazens (5 km). Het stroomnet in Nes is van Liander.

BuurdorpAfstandAanrijtijd technicus
Wierum4 kmongeveer 75 min
Moddergat5 kmongeveer 75 min
Peazens5 kmongeveer 70 min
Easternijtsjerk7 kmongeveer 70 min
Ljussens7 kmongeveer 65 min

Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.

Waarom nu?

Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.

Wat jullie in Nes dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.

Het net in Nes

Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.

In Nes loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.

Zo simpel is het

Jij rekent. Wij regelen de rest.

01
Start je berekening

Een paar korte vragen, online.

02
Advies in 2 minuten

Direct een persoonlijke berekening.

03
Reserveer online

Met €149, installatie meteen ingepland.

04
Wij installeren

Binnen 3 weken na levering.

Gewoon uit de buurt

Onze technicus staat binnen 75 minuten bij je in Nes.

Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

De zwarte E-TEAM-bus van Krijg nou Watt met gele bliksem op de zijkant
Kaart laden…
Zo rijden wij naar Nes
Open in Google Maps
Premium kwaliteit

Wij plaatsen in Nes SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.

“Geen verkoper aan tafel.”

Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Nes (gemeente Noardeast-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.

Wat levert 't in Nes op?