76% van de daken in Meeden heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
76 procent van de woningen in Meeden heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Meeden beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Meeden ligt vol met zonnepanelen
In Meeden heeft 76 procent van de woningen zonnepanelen, 32 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 483 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Meeden, naast de gemeente Midden-Groningen en de provincie Groningen.
Zo gaat Meeden met stroom om
Een woning in Meeden nam in 2024 gemiddeld 2.990 kWh stroom van het net af, 23 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh); de gemeente Midden-Groningen zit op 2.660 kWh.
Daar staat 1.800 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Meeden is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.800 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Meeden is jong: in 2018 stonden er 87 installaties, in 2022 483, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 203 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 83 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Meeden heeft 76 procent zonnepanelen, 32 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 483 installaties met samen 1.897 kWp, gemiddeld 3,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Groningen staat het dorp op plek 2 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 11 van 25 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Meeden
Het gemiddelde aardgasverbruik in Meeden is 1.090 kubieke meter per woning per jaar, 22 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.670 kubieke meter: 35 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.030 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Meeden meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Meeden is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Meeden een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Meeden
Met 76 procent zonnedaken en 1.800 kWh teruglevering per woning gaat in Meeden elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Meeden te halen valt.
Met 1,5 auto's per huishouden (Groningen: 1,0) wordt er in Meeden veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Hoe Meeden verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Meeden is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 87 naar 483, 455 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 35 procent, van 1.670 naar 1.090 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 87 | 264 | 483 | |
| Stroomafname per woning | 3.030 kWh | 2.990 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.670 m³ | 1.090 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Meeden naast de buurdorpen
Van Meeden en de omliggende dorpen Westerlee, Scheemda, Zuidbroek levert Meeden per woning het meest terug: 1.800 kWh, tegen 1.780 kWh in Westerlee en 1.300 kWh in Scheemda. In aandeel daken met zonnepanelen staat Meeden bovenaan in de buurt: 76 procent, tegenover 72 procent in Westerlee.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Meeden | 2.990 kWh | 1.800 kWh | 76 procent |
| Westerlee | 3.050 kWh | 1.780 kWh | 72 procent |
| Scheemda | 2.320 kWh | 1.300 kWh | 65 procent |
| Zuidbroek | 2.830 kWh | 1.470 kWh | 63 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Meeden oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Meeden: 2 personen, 2.990 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.800 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 511 in het eerste jaar, gemiddeld € 606 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,5 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
De huizen van Meeden
Meeden telt 776 woningen en 775 huishoudens, met 1.710 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). 78 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen.
De woningvoorraad is typisch dorps: 66 procent van de woningen staat vrij, nog eens 14 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 304.000, 11 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Meeden neemt met 3.560 kWh per jaar 114 procent meer af dan een hoekwoning (1.660 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.690 kWh | 1.010 kWh | KNW6 | € 385 per jaar |
| Tussenwoning | 1.860 kWh | 1.070 kWh | KNW6 | € 415 per jaar |
| Hoekwoning | 1.660 kWh | 1.040 kWh | KNW6 | € 389 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.120 kWh | 1.300 kWh | KNW6 | € 487 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.560 kWh | 1.690 kWh | KNW6 | € 629 per jaar |
Afname per woningtype in Meeden uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Hoeveel huizen in Meeden hebben zonnepanelen?
- 76 procent van de woningen in Meeden had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 483 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Meeden?
- Huishoudens in Meeden hebben gemiddeld 1,5 auto's (Groningen: 1,0), bij 775 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Meeden?
- Voor het gemiddelde huishouden van Meeden (2.990 kWh afname, 1.800 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 606 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Meeden?
- Meeden telt 776 woningen: 66 procent vrijstaand, 14 procent twee-onder-een-kap, 16 procent tussen- of hoekwoning, 5 procent appartement. 78 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom levert Meeden terug aan het net?
- Gemiddeld 1.800 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 2.990 kWh die een woning in Meeden afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Meeden?
- Een woning in Meeden verbruikt gemiddeld 1.090 kubieke meter aardgas per jaar, 22 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.670 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Meeden: 17 kilometer ten oosten van onze vestiging.
Meeden ligt in de gemeente Midden-Groningen in Groningen, 17 kilometer ten oosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 34 kilometer, ongeveer 35 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Westerlee (3 km), Muntendam (4 km) en Scheemda (4 km). Het stroomnet in Meeden is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Westerlee | 3 km | ongeveer 40 min |
| Muntendam | 4 km | ongeveer 30 min |
| Scheemda | 4 km | ongeveer 35 min |
| Veendam | 5 km | ongeveer 25 min |
| Zuidbroek | 5 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Meeden
In Meeden doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 11 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Meeden dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Meeden loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 35 minuten bij je in Meeden.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Meeden SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Meeden (gemeente Midden-Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.