1.360 m³ gas per woning in Linde, 11% al elektrisch.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Linde verbruikt 1.360 kubieke meter gas per jaar, terwijl 11 procent van de woningen al elektrisch wordt verwarmd. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Linde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Linde stookt veel gas en verwarmt toch al vaker elektrisch
Een woning in Linde verbruikt 1.360 kubieke meter aardgas per jaar, 40 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969), terwijl al 11 procent van de woningen hoofdzakelijk elektrisch wordt verwarmd. Het dorp zit dus midden in de overstap: veel gas in de bestaande huizen, stroom in de huizen die al over zijn. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente De Wolden en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Linde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Linde is 1.360 kubieke meter per woning per jaar, 40 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.970 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (4.000 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Linde meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Linde. Het CBS rekent Linde tot een landelijke omgeving.
De huizen van Linde
Linde is een klein dorp: 229 woningen, 230 huishoudens en 595 inwoners, gemiddeld 2,6 per huishouden. 84 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente De Wolden.
De woningvoorraad is typisch dorps: 77 procent van de woningen staat vrij, nog eens 10 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 514.000 waard (WOZ), 67 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een twee-onder-een-kapwoning in Linde neemt gemiddeld 2.970 kWh af, een vrijstaande woning 4.120 kWh, 39 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Linde.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.420 kWh | 1.030 kWh | KNW6 | € 562 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.970 kWh | 930 kWh | KNW6 | € 507 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.120 kWh | 1.880 kWh | KNW10 | € 816 per jaar |
Afname per woningtype in Linde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Linde
11 procent elektrisch verwarmde woningen naast 1.360 kubieke meter gas per woning: in Linde lopen twee soorten huizen door elkaar. Voor de elektrisch verwarmde huizen telt de winter, en dan laadt een grote batterij (10 kWh of meer) 's nachts goedkoop op een dynamisch contract. Voor de huizen op gas telt de zomer: het zonoverschot van 2.340 kWh per woning vasthouden voor de avond. Een modulair systeem past bij allebei.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 514.000 ligt 67 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Linde naast de buurdorpen
Van Linde en de omliggende dorpen Drogteropslagen, Kerkenveld, Zuidwolde, Alteveer levert Linde per woning het meest terug: 2.340 kWh, tegen 2.030 kWh in Drogteropslagen en 1.340 kWh in Zuidwolde. Het aandeel zonnedaken is hier met 55 procent het laagst van de buurt; Kerkenveld zit op 63 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Linde | 3.910 kWh | 2.340 kWh | 55 procent |
| Drogteropslagen | 3.920 kWh | 2.030 kWh | 57 procent |
| Kerkenveld | 3.540 kWh | 1.960 kWh | 63 procent |
| Zuidwolde | 2.780 kWh | 1.340 kWh | 62 procent |
| Alteveer | 3.490 kWh | 1.870 kWh | 62 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Hoe Linde verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Linde 79 procent zonnestroominstallaties bij, van 38 naar 68. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.970 naar 1.360 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Linde stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 38 | 49 | 68 | |
| Stroomafname per woning | 4.000 kWh | 3.910 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.970 m³ | 1.360 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Linde oplevert
Voor een dorp van 229 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Linde: 3 personen, 3.910 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.340 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 710 in het eerste jaar en gemiddeld € 843 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,3 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Linde met stroom om
Een woning in Linde nam in 2024 gemiddeld 3.910 kWh stroom van het net af, 43 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente De Wolden zit op 3.080 kWh.
Daar staat 2.340 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Linde is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.340 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 38 installaties in 2018 naar 68 in 2022, een groei van 79 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 29 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 39 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Linde op 55 procent van de daken; in de gemeente De Wolden als geheel is dat 59 procent, dus 4 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 68 installaties met samen 362 kWp, gemiddeld 5,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 13 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Wolden staat het dorp gedeeld op plek 9 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 2 van 13 in teruglevering per woning.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Linde?
- Een woning in Linde verbruikt gemiddeld 1.360 kubieke meter aardgas per jaar, 40 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.970 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Linde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Linde is € 514.000, 30 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente De Wolden (€ 396.000) en 67 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in Linde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Linde (3.910 kWh afname, 2.340 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 843 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Linde?
- Een woning in Linde nam in 2024 gemiddeld 3.910 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.340 kWh terug aan het net. In de gemeente De Wolden is de afname gemiddeld 3.080 kWh.
- Wat voor huizen staan er in Linde?
- Linde telt 229 woningen: 77 procent vrijstaand, 10 procent twee-onder-een-kap, 1 procent tussen- of hoekwoning, 11 procent appartement. 84 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Linde: 53 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Linde ligt in de gemeente De Wolden in Drenthe, 53 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 62 kilometer, ongeveer 55 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Drogteropslagen (2 km), Kerkenveld (3 km) en Alteveer (5 km). Het stroomnet in Linde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Drogteropslagen | 2 km | ongeveer 60 min |
| Kerkenveld | 3 km | ongeveer 60 min |
| Alteveer | 5 km | ongeveer 50 min |
| Zuidwolde | 5 km | ongeveer 55 min |
| Alteveer gem Hoogeveen | 6 km | ongeveer 55 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Linde
In Linde doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Linde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Linde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 55 minuten bij je in Linde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Linde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Linde (gemeente De Wolden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.