Kerkenveld: nummer 1 van 12 dorpen in De Wolden.
Nu de batterij erbij.
Kerkenveld staat op plek 1 van 12 dorpen in de gemeente De Wolden in aandeel daken met zonnepanelen; de volgende stap is die stroom thuis houden. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Kerkenveld beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Kerkenveld is koploper in de gemeente De Wolden
Van de 12 dorpen in de gemeente De Wolden in ons bestand staat Kerkenveld op plek 1 in aandeel daken met zonnepanelen: 63 procent van de woningen heeft zonnepanelen. In teruglevering per woning staat het dorp op plek 5 van 13. Wie voorop loopt met zon, loopt vanaf 2027 ook voorop in wat er aan teruglevering verloren gaat. Hieronder de cijfers van het CBS over Kerkenveld, naast de gemeente De Wolden en de provincie Drenthe.
Kerkenveld naast de buurdorpen
Met 1.960 kWh teruglevering per woning zit Kerkenveld tussen de buurdorpen in: Linde levert het meest terug (2.340 kWh), Hollandscheveld het minst (1.280 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Kerkenveld bovenaan in de buurt: 63 procent, tegenover 62 procent in Alteveer.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Kerkenveld | 3.540 kWh | 1.960 kWh | 63 procent |
| Alteveer | 3.490 kWh | 1.870 kWh | 62 procent |
| Linde | 3.910 kWh | 2.340 kWh | 55 procent |
| Drogteropslagen | 3.920 kWh | 2.030 kWh | 57 procent |
| Hollandscheveld | 3.090 kWh | 1.280 kWh | 45 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Kerkenveld
Het gemiddelde aardgasverbruik in Kerkenveld is 1.110 kubieke meter per woning per jaar, 15 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.680 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.460 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 19 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 8 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Kerkenveld meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Kerkenveld is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Kerkenveld een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Kerkenveld
Kerkenveld staat op plek 1 van 12 dorpen in de gemeente De Wolden in aandeel daken met zonnepanelen (63 procent van de woningen heeft zonnepanelen). Dat betekent dat hier elke zonnige middag meer stroom het net op gaat dan in de dorpen eromheen, en dat er na het einde van salderen ook meer te verliezen valt. Een thuisbatterij houdt dat middagoverschot thuis voor de avond, en hoe hoger de teruglevering, hoe sneller hij zichzelf terugverdient.
Daarnaast wordt 19 procent van de woningen in Kerkenveld hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Drenthe: 11 procent). Die huizen verbruiken de meeste stroom op koude avonden, en juist dat verbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Hoe Kerkenveld verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Kerkenveld is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 75 naar 155, 107 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.680 naar 1.110 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 75 | 96 | 155 | |
| Stroomafname per woning | 3.460 kWh | 3.540 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.680 m³ | 1.110 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Kerkenveld met stroom om
Een woning in Kerkenveld nam in 2024 gemiddeld 3.540 kWh stroom van het net af, 29 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente De Wolden zit op 3.080 kWh.
Daar staat 1.960 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Kerkenveld is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.960 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Kerkenveld is jong: in 2018 stonden er 75 installaties, in 2022 155, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 28 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 61 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Kerkenveld heeft 63 procent zonnepanelen, 11 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 155 installaties met samen 652 kWp, gemiddeld 4,2 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Wolden staat het dorp op plek 1 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 5 van 13 in teruglevering per woning.
De huizen van Kerkenveld
Kerkenveld is een klein dorp: 364 woningen, 345 huishoudens en 910 inwoners, gemiddeld 2,6 per huishouden. 88 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente De Wolden.
De woningvoorraad is typisch dorps: 54 procent van de woningen staat vrij, nog eens 18 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 11 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 387.000 waard (WOZ), 26 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Kerkenveld neemt met 3.990 kWh per jaar 40 procent meer af dan een tussenwoning (2.850 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.100 kWh | 900 kWh | KNW6 | € 517 per jaar |
| Tussenwoning | 2.850 kWh | 1.150 kWh | KNW6 | € 533 per jaar |
| Hoekwoning | 2.980 kWh | 1.090 kWh | KNW6 | € 533 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.080 kWh | 1.150 kWh | KNW6 | € 551 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.990 kWh | 2.020 kWh | KNW10 | € 820 per jaar |
Afname per woningtype in Kerkenveld uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat een thuisbatterij in Kerkenveld oplevert
Voor een dorp van 364 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Kerkenveld: 3 personen, 3.540 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.960 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 546 in het eerste jaar en gemiddeld € 650 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,6 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoe scoort Kerkenveld binnen de gemeente De Wolden?
- Van de dorpen in de gemeente De Wolden in ons bestand staat Kerkenveld op plek 1 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 5 van 13 in teruglevering per woning (63 procent zonnedaken, 1.960 kWh teruglevering per woning).
- Wie is de netbeheerder in Kerkenveld en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Kerkenveld. 19 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.110 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Kerkenveld?
- Voor het gemiddelde huishouden van Kerkenveld (3.540 kWh afname, 1.960 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 650 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Kerkenveld?
- Kerkenveld telt 364 woningen: 54 procent vrijstaand, 18 procent twee-onder-een-kap, 20 procent tussen- of hoekwoning, 8 procent appartement. 88 procent is een koopwoning en 11 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Kerkenveld?
- Huishoudens in Kerkenveld hebben gemiddeld 1,6 auto's (Drenthe: 1,3), bij 345 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Kerkenveld: 49 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Kerkenveld ligt in de gemeente De Wolden in Drenthe, 49 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 59 kilometer, ongeveer 60 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Alteveer gem Hoogeveen (2 km), Alteveer (3 km) en Linde (3 km). Het stroomnet in Kerkenveld is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Alteveer gem Hoogeveen | 2 km | ongeveer 55 min |
| Alteveer | 3 km | ongeveer 50 min |
| Linde | 3 km | ongeveer 55 min |
| Drogteropslagen | 4 km | ongeveer 60 min |
| Hollandscheveld | 5 km | ongeveer 55 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Kerkenveld
In Kerkenveld doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Kerkenveld dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Kerkenveld loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 60 minuten bij je in Kerkenveld.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Kerkenveld SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Kerkenveld (gemeente De Wolden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.