Langweer: 5% elektrisch, 27% minder gas sinds 2020.
De stroom regelen we alvast slim.
In Langweer wordt 5 procent van de woningen elektrisch verwarmd; het gasverbruik daalde sinds 2020 met 27 procent en de stroom gaat naar koken, wassen en de avond. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Langweer beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Langweer stookt op gas, maar steeds minder
In Langweer wordt 5 procent van de woningen elektrisch verwarmd, tegenover 10 procent in Friesland, maar het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 27 procent naar 960 kubieke meter. Elke kuub die verdwijnt, komt terug als stroom, en stroom is het deel van de rekening dat een thuisbatterij stuurt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente De Fryske Marren en de provincie Friesland, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Langweer
Het gemiddelde aardgasverbruik in Langweer is 960 kubieke meter per woning per jaar, 5 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.320 kubieke meter: 27 procent minder gas per woning in vier jaar. 5 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 2 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Langweer meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Langweer is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Langweer een landelijke omgeving.
De huizen van Langweer
Langweer telt 584 woningen en 480 huishoudens, met 1.045 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 73 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 70 procent in de gemeente De Fryske Marren.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 68 procent van de voorraad, tegenover 15 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 369.000 waard (WOZ), 27 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Langweer neemt met 3.320 kWh per jaar 79 procent meer af dan een twee-onder-een-kapwoning (1.850 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.090 kWh | 590 kWh | KNW6 | € 360 per jaar |
| Tussenwoning | 1.920 kWh | 650 kWh | KNW6 | € 341 per jaar |
| Hoekwoning | 2.510 kWh | 820 kWh | KNW6 | € 442 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 1.850 kWh | 710 kWh | KNW6 | € 342 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.320 kWh | 1.340 kWh | KNW6 | € 590 per jaar |
Afname per woningtype in Langweer uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Langweer
Met 5 procent elektrisch verwarmde woningen zit het stroomverbruik in Langweer nu nog in koken, wassen, koelen en de avond: 2.550 kWh per woning per jaar. De daling van 27 procent gas sinds 2020 laat zien welke kant het opgaat. Een batterij van 6 kWh dekt vandaag de avondpiek; een modulair systeem groeit mee als de warmtepomp komt.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 369.000 ligt 27 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Hoe Langweer verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Langweer is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 58 naar 202, 248 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 27 procent, van 1.320 naar 960 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 58 | 97 | 202 | |
| Stroomafname per woning | 2.670 kWh | 2.550 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.320 m³ | 960 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Langweer naast de buurdorpen
Met 1.220 kWh teruglevering per woning zit Langweer tussen de buurdorpen in: Legemeer levert het meest terug (5.150 kWh), Boornzwaag het minst (1.030 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Langweer | 2.550 kWh | 1.220 kWh | 46 procent |
| Dijken | 4.060 kWh | 4.050 kWh | onbekend |
| Boornzwaag | 2.570 kWh | 1.030 kWh | onbekend |
| Teroele | 3.500 kWh | 2.790 kWh | onbekend |
| Legemeer | 4.140 kWh | 5.150 kWh | onbekend |
| Koufurderrige | 4.652 kWh | 3.497 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Langweer oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Langweer: 2 personen, 2.550 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.220 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 433 in het eerste jaar, gemiddeld € 519 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,1 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Langweer met stroom om
De stroomafname per woning in Langweer daalde sinds 2020 van 2.670 kWh naar 2.550 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 7 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente De Fryske Marren (2.740 kWh).
Tegenover die afname staat 1.220 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.220 kWh uit de rekening van Langweer.
De zonnestroom in Langweer is jong: in 2018 stonden er 58 installaties, in 2022 202, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 67 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 108 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Langweer op 46 procent van de daken; in de gemeente De Fryske Marren als geheel is dat 56 procent, dus 10 procentpunt meer dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 202 installaties met samen 776 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Fryske Marren staat het dorp gedeeld op plek 30 van 33 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 47 van 51 in teruglevering per woning.
- Wie is de netbeheerder in Langweer en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Langweer. 5 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 960 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Langweer?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Langweer is € 369.000, 8 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente De Fryske Marren (€ 342.000) en 27 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in Langweer?
- Voor het gemiddelde huishouden van Langweer (2.550 kWh afname, 1.220 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 519 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Langweer?
- Langweer telt 584 woningen: 40 procent vrijstaand, 28 procent twee-onder-een-kap, 30 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 73 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Langweer?
- Huishoudens in Langweer hebben gemiddeld 1,3 auto's (Friesland: 1,2), bij 480 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom levert Langweer terug aan het net?
- Gemiddeld 1.220 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.550 kWh die een woning in Langweer afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Langweer: 66 kilometer ten westen van onze vestiging.
Langweer ligt in de gemeente De Fryske Marren in Friesland, 66 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 89 kilometer, ongeveer 80 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Dijken (1 km), Boornzwaag (2 km) en Legemeer (3 km). Het stroomnet in Langweer is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Dijken | 1 km | ongeveer 80 min |
| Boornzwaag | 2 km | ongeveer 80 min |
| Legemeer | 3 km | ongeveer 75 min |
| Teroele | 3 km | ongeveer 80 min |
| Koufurderrige | 4 km | ongeveer 85 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Langweer
In Langweer doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Langweer dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Langweer loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 80 minuten bij je in Langweer.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Langweer SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Langweer (gemeente De Fryske Marren, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.