1,6 auto's per huishouden in Itens.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Itens hebben gemiddeld 1,6 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Itens beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Itens rijdt veel auto
Huishoudens in Itens hebben gemiddeld 1,6 auto's, tegenover 1,2 in Friesland, verdeeld over 90 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Itens, naast de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland.
Gas, auto's en het net in Itens
Aan aardgas verbruikt een woning in Itens 1.130 kubieke meter per jaar, 23 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (920). In 2020 was dat nog 1.560 kubieke meter: 28 procent minder gas per woning in vier jaar.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Itens meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Itens de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Itens tot een landelijke omgeving.
De huizen van Itens
Itens is een klein dorp: 96 woningen, 90 huishoudens en 220 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. Van die woningen is 83 procent een koopwoning; in de gemeente Súdwest-Fryslân is dat 65 procent, in Friesland 62 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 69 procent van de voorraad, tegenover 14 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 320.000 waard (WOZ), 10 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Itens neemt gemiddeld 1.530 kWh af, een vrijstaande woning 3.360 kWh, 120 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Itens.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.180 kWh | 1.830 kWh | KNW6 | € 624 per jaar |
| Tussenwoning | 1.530 kWh | 480 kWh | KNW6 | € 268 per jaar |
| Hoekwoning | 2.420 kWh | 880 kWh | KNW6 | € 440 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.030 kWh | 150 kWh | KNW6 | € 323 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.360 kWh | 1.240 kWh | KNW6 | € 583 per jaar |
Afname per woningtype in Itens uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Itens
Met 1,6 auto's per huishouden wordt in Itens veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 2.750 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
83 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Itens verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Itens is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 13 naar 32, 146 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 28 procent, van 1.560 naar 1.130 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 13 | 29 | 32 | |
| Stroomafname per woning | 3.040 kWh | 2.750 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.560 m³ | 1.130 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Itens naast de buurdorpen
In Itens gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Rien, Hinnaard, Easterein, Britswert, Lytsewierrum): 1.090 kWh, terwijl Hinnaard op 2.790 kWh zit.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Itens | 2.750 kWh | 1.090 kWh | onbekend |
| Rien | 3.000 kWh | 1.680 kWh | onbekend |
| Hinnaard | 3.480 kWh | 2.790 kWh | onbekend |
| Easterein | 2.679 kWh | 1.210 kWh | 41 procent |
| Britswert | 3.380 kWh | 1.820 kWh | onbekend |
| Lytsewierrum | 3.540 kWh | 2.430 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Itens oplevert
Voor een dorp van 96 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Itens: 2 personen, 2.750 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.090 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 424 in het eerste jaar, gemiddeld € 512 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,6 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Itens met stroom om
De stroomafname per woning in Itens daalde sinds 2020 van 3.040 kWh naar 2.750 kWh in 2024, 10 procent minder; daarmee zit het dorp 10 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Tegenover die afname staat 1.090 kWh teruglevering per woning, ongeveer een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.090 kWh uit de rekening van Itens.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp gedeeld op plek 75 van 83 in teruglevering per woning.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Itens?
- Huishoudens in Itens hebben gemiddeld 1,6 auto's (Friesland: 1,2), bij 90 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Itens?
- Itens telt 96 woningen: 48 procent vrijstaand, 21 procent twee-onder-een-kap, 22 procent tussen- of hoekwoning, 9 procent appartement. 83 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Itens?
- Voor het gemiddelde huishouden van Itens (2.750 kWh afname, 1.090 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 512 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Itens?
- Een woning in Itens verbruikt gemiddeld 1.130 kubieke meter aardgas per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.560 kubieke meter.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Itens?
- Een woning in Itens nam in 2024 gemiddeld 2.750 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.090 kWh terug aan het net. In de gemeente Súdwest-Fryslân is de afname gemiddeld 2.500 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Itens: 69 kilometer ten westen van onze vestiging.
Itens ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 69 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 92 kilometer, ongeveer 80 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Rien (1 km), Britswert (2 km) en Easterein (2 km). Het stroomnet in Itens is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Rien | 1 km | ongeveer 80 min |
| Britswert | 2 km | ongeveer 80 min |
| Easterein | 2 km | ongeveer 85 min |
| Hinnaard | 2 km | ongeveer 80 min |
| Lytsewierrum | 3 km | ongeveer 80 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Itens
In Itens zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Itens dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Itens loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 80 minuten bij je in Itens.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Itens SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Itens (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.