21% rijtjeshuizen in Elim.
Ruimte voor een grotere batterij.
Maar 21 procent van de woningen in Elim is een rijtjeshuis; de ruimere huizen hier vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Elim beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Elim heeft weinig rijtjeshuizen
21 procent van de woningen in Elim is een tussen- of hoekwoning, tegenover 42 procent in de gemeente Hoogeveen; de vrijstaande woning voert hier de boventoon. Ruimere huizen betekenen meer dak, meer verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting. Hieronder de cijfers van het CBS over Elim, naast de gemeente Hoogeveen en de provincie Drenthe.
De huizen van Elim
Elim telt 993 woningen en 1.005 huishoudens, met 2.330 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). Van die woningen is 72 procent een koopwoning; in de gemeente Hoogeveen is dat 61 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 70 procent van de voorraad, tegenover 12 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 306.000, 13 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Elim neemt met 3.970 kWh per jaar 103 procent meer af dan een appartement (1.960 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.960 kWh | 460 kWh | KNW6 | € 330 per jaar |
| Tussenwoning | 2.520 kWh | 900 kWh | KNW6 | € 455 per jaar |
| Hoekwoning | 2.580 kWh | 990 kWh | KNW6 | € 477 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.980 kWh | 880 kWh | KNW6 | € 503 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.970 kWh | 1.670 kWh | KNW10 | € 760 per jaar |
Afname per woningtype in Elim uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Elim met stroom om
De stroomafname per woning in Elim daalde sinds 2020 van 3.370 kWh naar 3.250 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 24 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Hoogeveen (2.620 kWh).
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.410 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ruim een derde van wat Elim afneemt. Ter vergelijking: in Drenthe is dat gemiddeld 1.272 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.410 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.
De zonnestroom in Elim is jong: in 2018 stonden er 163 installaties, in 2022 375, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 60 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 44 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Elim op 53 procent van de daken; in de gemeente Hoogeveen als geheel is dat 46 procent, dus 7 procentpunt minder dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 375 installaties met samen 1.668 kWp, gemiddeld 4,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Hoogeveen staat het dorp op plek 7 van 9 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 7 van 9 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Elim
Met maar 21 procent rijwoningen bestaat Elim vooral uit ruimere huizen met een afname van gemiddeld 3.250 kWh per jaar en een groter dak. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer terug dan een 6 kWh-batterij kan bergen; hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting ook als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
De afname van 3.250 kWh per woning ligt 19 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Elim verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Elim is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 163 naar 375, 130 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.620 naar 1.100 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Elim stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 163 | 260 | 375 | |
| Stroomafname per woning | 3.370 kWh | 3.250 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.620 m³ | 1.100 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Elim oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Elim: 2 personen, 3.250 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.410 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 493 in het eerste jaar en gemiddeld € 594 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,7 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,4 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Elim
Aan aardgas verbruikt een woning in Elim 1.100 kubieke meter per jaar, 22 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Hoogeveen (900). In 2020 was dat nog 1.620 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Huishoudens in Elim hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Het stroomnet in Elim is van Rendo, de kleinere netbeheerder die in de gemeente Hoogeveen de elektriciteit verzorgt. Ook daar geldt: hoe minder zonnestroom er tegelijk het net op gaat, hoe minder de kabels in het dorp te verwerken krijgen. Het CBS rekent Elim tot een landelijke omgeving.
Elim naast de buurdorpen
Met 1.410 kWh teruglevering per woning zit Elim tussen de buurdorpen in: Nieuweroord levert het meest terug (2.020 kWh), Hollandscheveld het minst (1.280 kWh). In aandeel zonnedaken (53 procent) zit Elim tussen Nieuwlande (63 procent) en Hollandscheveld (45 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Elim | 3.250 kWh | 1.410 kWh | 53 procent |
| Hollandscheveld | 3.090 kWh | 1.280 kWh | 45 procent |
| Nieuwlande | 3.360 kWh | 1.690 kWh | 63 procent |
| Nieuweroord | 3.680 kWh | 2.020 kWh | 59 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Elim?
- Elim telt 993 woningen: 44 procent vrijstaand, 26 procent twee-onder-een-kap, 21 procent tussen- of hoekwoning, 9 procent appartement. 72 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Elim?
- Een woning in Elim nam in 2024 gemiddeld 3.250 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.410 kWh terug aan het net. In de gemeente Hoogeveen is de afname gemiddeld 2.620 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Elim?
- Voor het gemiddelde huishouden van Elim (3.250 kWh afname, 1.410 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 594 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Elim?
- Een woning in Elim verbruikt gemiddeld 1.100 kubieke meter aardgas per jaar, 14 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.620 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Elim?
- Huishoudens in Elim hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3), bij 1.005 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom levert Elim terug aan het net?
- Gemiddeld 1.410 kWh per woning per jaar, ruim een derde van de 3.250 kWh die een woning in Elim afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Elim: 46 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Elim ligt in de gemeente Hoogeveen in Drenthe, 46 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 63 kilometer, ongeveer 60 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hollandscheveld (3 km), Nieuwlande (3 km) en Alteveer gem Hoogeveen (5 km). Het stroomnet in Elim is van Rendo.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hollandscheveld | 3 km | ongeveer 55 min |
| Nieuwlande | 3 km | ongeveer 60 min |
| Alteveer gem Hoogeveen | 5 km | ongeveer 55 min |
| Nieuweroord | 5 km | ongeveer 55 min |
| Nieuwlande Coevorden | 5 km | ongeveer 60 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Elim
In Elim doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Elim dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Rendo wordt steeds minder waard.
In Elim loopt jullie stroom via het net van Rendo. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 60 minuten bij je in Elim.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Elim SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Elim (gemeente Hoogeveen, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.