39% nieuwbouw en 33% elektrisch verwarmd in Eelderwolde.
Klaar voor een batterij.
39 procent van de woningen in Eelderwolde is jonger dan tien jaar en 33 procent wordt elektrisch verwarmd: 3-fase, warmtepomp, klaar voor een batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Eelderwolde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Eelderwolde bouwt nieuw en verwarmt elektrisch
39 procent van de woningen in Eelderwolde is jonger dan tien jaar (gemeente Tynaarlo: 6 procent), en 33 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd. Die combinatie geeft een stroomprofiel met een stevige winterpiek, precies het profiel waar een batterij op een dynamisch contract het meest oplevert. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Eelderwolde
Eelderwolde telt 984 woningen en 1.015 huishoudens, met 3.210 inwoners (gemiddeld 3,2 personen per huishouden). 94 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 77 procent in de gemeente Tynaarlo.
39 procent van de woningen is in de afgelopen tien jaar gebouwd; nieuwbouw heeft vrijwel altijd al een 3-fase-aansluiting en vaak een warmtepomp, wat de keuze voor een batterij eenvoudiger maakt. Een huis is hier gemiddeld € 823.000 waard (WOZ), 168 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 89 procent van de voorraad, tegenover 6 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Eelderwolde neemt gemiddeld 2.780 kWh af, een vrijstaande woning 5.190 kWh, 87 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Eelderwolde.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.780 kWh | 780 kWh | KNW6 | € 473 per jaar |
| Tussenwoning | 2.970 kWh | 1.660 kWh | KNW6 | € 597 per jaar |
| Hoekwoning | 3.600 kWh | 1.830 kWh | KNW6 | € 637 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.860 kWh | 2.220 kWh | KNW10 | € 829 per jaar |
| Vrijstaande woning | 5.190 kWh | 3.040 kWh | KNW10 | € 984 per jaar |
Afname per woningtype in Eelderwolde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Eelderwolde
39 procent nieuwbouw en 33 procent elektrisch verwarmd: de jonge huizen in Eelderwolde hebben een 3-fase-aansluiting, een warmtepomp en daardoor het hoogste verbruik op koude avonden. Een 3-fase-batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en draait de warmtepomp 's avonds op die stroom; in de zomer bewaart hij de 2.930 kWh teruglevering per woning voor de avond.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 823.000 ligt 168 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Hoe Eelderwolde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Eelderwolde is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 311 naar 658, 112 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 40 procent, van 1.540 naar 930 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Eelderwolde stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 311 | 487 | 658 | |
| Stroomafname per woning | 3.980 kWh | 4.420 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.540 m³ | 930 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Eelderwolde naast de buurdorpen
Van Eelderwolde en de omliggende dorpen Paterswolde, Peize, Roderwolde levert Eelderwolde per woning het meest terug: 2.930 kWh, tegen 1.910 kWh in Roderwolde en 1.490 kWh in Paterswolde. In aandeel daken met zonnepanelen staat Eelderwolde bovenaan in de buurt: 87 procent, tegenover 74 procent in Roderwolde.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Eelderwolde | 4.420 kWh | 2.930 kWh | 87 procent |
| Paterswolde | 2.760 kWh | 1.490 kWh | 63 procent |
| Peize | 2.870 kWh | 1.550 kWh | 62 procent |
| Roderwolde | 3.210 kWh | 1.910 kWh | 74 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Eelderwolde
Aan aardgas verbruikt een woning in Eelderwolde 930 kubieke meter per jaar, 14 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (1.080). In 2020 was dat nog 1.540 kubieke meter: 40 procent minder gas per woning in vier jaar. 33 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 21 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Huishoudens in Eelderwolde hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Eelderwolde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Eelderwolde een landelijke omgeving.
Zo gaat Eelderwolde met stroom om
De stroomafname per woning in Eelderwolde steeg sinds 2020 van 3.980 kWh naar 4.420 kWh in 2024, 11 procent meer; daarmee zit het dorp 55 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (2.860 kWh).
Daar staat 2.930 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Eelderwolde is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.930 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Eelderwolde is jong: in 2018 stonden er 311 installaties, in 2022 658, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 57 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 35 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Eelderwolde heeft 87 procent zonnepanelen, 35 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 658 installaties met samen 3.153 kWp, gemiddeld 4,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp op plek 1 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 2 van 18 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Eelderwolde oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Eelderwolde: 3 personen, 4.420 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.930 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 785 in het eerste jaar en gemiddeld € 928 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 7,6 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,4 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Eelderwolde?
- Eelderwolde telt 984 woningen: 49 procent vrijstaand, 40 procent twee-onder-een-kap, 9 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 94 procent is een koopwoning en 39 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Eelderwolde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Eelderwolde is € 823.000, 101 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (€ 410.000) en 168 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in Eelderwolde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Eelderwolde (4.420 kWh afname, 2.930 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 928 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 7,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Wie is de netbeheerder in Eelderwolde en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Eelderwolde. 33 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 930 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel huizen in Eelderwolde hebben zonnepanelen?
- 87 procent van de woningen in Eelderwolde had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 658 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Eelderwolde?
- Een woning in Eelderwolde nam in 2024 gemiddeld 4.420 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.930 kWh terug aan het net. In de gemeente Tynaarlo is de afname gemiddeld 2.860 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Eelderwolde: 14 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Eelderwolde ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe, 14 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 20 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Paterswolde (3 km), Haren Gn (4 km) en Matsloot (4 km). Het stroomnet in Eelderwolde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Paterswolde | 3 km | ongeveer 25 min |
| Haren Gn | 4 km | ongeveer 15 min |
| Matsloot | 4 km | ongeveer 30 min |
| Peize | 4 km | ongeveer 25 min |
| Roderwolde | 4 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Eelderwolde
In Eelderwolde zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Eelderwolde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Eelderwolde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Eelderwolde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Eelderwolde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Eelderwolde (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.