0,8 auto's per huishouden in West-Terschelling.
Zonnestroom voor het huis zelf.
Huishoudens in West-Terschelling hebben gemiddeld 0,8 auto's; de stroom gaat hier vooral naar het huis, en dat verbruik piekt 's avonds. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen West-Terschelling beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
West-Terschelling heeft minder auto's voor de deur
Huishoudens in West-Terschelling hebben gemiddeld 0,8 auto's, minder dan gemiddeld in Friesland (1,2). Het stroomverbruik zit hier dus vooral in het huis zelf: 2.280 kWh per woning per jaar, geconcentreerd in de ochtend en de avond. Hieronder de cijfers van het CBS over West-Terschelling, naast de gemeente Terschelling en de provincie Friesland.
Gas, auto's en het net in West-Terschelling
Het gemiddelde aardgasverbruik in West-Terschelling is 1.010 kubieke meter per woning per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.370 kubieke meter: 26 procent minder gas per woning in vier jaar. 5 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Huishoudens in West-Terschelling hebben gemiddeld 0,8 auto's, minder dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in West-Terschelling is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is West-Terschelling een landelijke omgeving.
De huizen van West-Terschelling
West-Terschelling telt 1.239 woningen en 1.505 huishoudens, met 2.540 inwoners (gemiddeld 1,7 personen per huishouden). Van die woningen is 57 procent een koopwoning; in de gemeente Terschelling is dat 63 procent, in Friesland 62 procent.
Van de woningen is 7 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 402.000 waard (WOZ), 39 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Er staat van alles door elkaar: 23 procent vrijstaand, 18 procent twee-onder-een-kap, 36 procent tussen- of hoekwoning, 22 procent appartement. Welk pakket past, hangt dan van het type af; dat rekenen wij per woningtype door.
Een vrijstaande woning in West-Terschelling neemt met 2.680 kWh per jaar 35 procent meer af dan een tussenwoning (1.990 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.300 kWh | 210 kWh | KNW6 | € 368 per jaar |
| Tussenwoning | 1.990 kWh | 590 kWh | KNW6 | € 345 per jaar |
| Hoekwoning | 2.030 kWh | 700 kWh | KNW6 | € 363 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.280 kWh | 600 kWh | KNW6 | € 389 per jaar |
| Vrijstaande woning | 2.680 kWh | 780 kWh | KNW10 | € 464 per jaar |
Afname per woningtype in West-Terschelling uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in West-Terschelling
Met 0,8 auto's per huishouden gaat de stroom in West-Terschelling vooral naar het huis zelf: 2.280 kWh per woning per jaar, waarvan het grootste deel in de avond. Een compacte batterij van 6 kWh dekt die avond uit het middagoverschot van de eigen panelen (700 kWh per woning per jaar) of uit goedkope uren op een dynamisch contract; een laadpaal is hier de uitzondering, niet de regel.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 402.000 ligt 39 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Hoe West-Terschelling verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in West-Terschelling 51 procent zonnestroominstallaties bij, van 129 naar 195. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 26 procent, van 1.370 naar 1.010 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in West-Terschelling stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 129 | 154 | 195 | |
| Stroomafname per woning | 2.620 kWh | 2.280 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.370 m³ | 1.010 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in West-Terschelling oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van West-Terschelling: 2 personen, 2.280 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 700 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 326 in het eerste jaar, gemiddeld € 398 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 14,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat West-Terschelling met stroom om
De stroomafname per woning in West-Terschelling daalde sinds 2020 van 2.620 kWh naar 2.280 kWh in 2024, 13 procent minder; daarmee zit het dorp 10 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Terschelling (2.520 kWh).
Tegenover die afname staat 700 kWh teruglevering per woning, ongeveer een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 700 kWh uit de rekening van West-Terschelling.
Het gaat hard: van 129 installaties in 2018 naar 195 in 2022, een groei van 51 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 19 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 27 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in West-Terschelling heeft 39 procent zonnepanelen, 7 procentpunt minder dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 195 installaties met samen 686 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Terschelling staat het dorp op plek 3 van 4 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 6 van 6 in teruglevering per woning.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in West-Terschelling?
- Huishoudens in West-Terschelling hebben gemiddeld 0,8 auto's (Friesland: 1,2), bij 1.505 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in West-Terschelling?
- De gemiddelde WOZ-waarde in West-Terschelling is € 402.000, 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Terschelling (€ 437.000) en 39 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in West-Terschelling?
- Voor het gemiddelde huishouden van West-Terschelling (2.280 kWh afname, 700 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 398 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 14,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert West-Terschelling terug aan het net?
- Gemiddeld 700 kWh per woning per jaar, ongeveer een derde van de 2.280 kWh die een woning in West-Terschelling afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wie is de netbeheerder in West-Terschelling en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in West-Terschelling. 5 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.010 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel huizen in West-Terschelling hebben zonnepanelen?
- 39 procent van de woningen in West-Terschelling had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 195 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
West-Terschelling: 99 kilometer ten westen van onze vestiging.
West-Terschelling ligt in de gemeente Terschelling in Friesland, 99 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 135 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hee (8 km), Kaard (8 km) en Kinnum (8 km). Het stroomnet in West-Terschelling is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hee | 8 km | op afspraak |
| Kaard | 8 km | op afspraak |
| Kinnum | 8 km | op afspraak |
| Baaiduinen | 9 km | op afspraak |
| Striep | 9 km | op afspraak |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond West-Terschelling
In West-Terschelling doen 2 clubs mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in West-Terschelling dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In West-Terschelling loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in West-Terschelling komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in West-Terschelling SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in West-Terschelling (gemeente Terschelling, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.