Van 14 naar 747 zonnedaken in Rolde.
De volgende stap: opslaan.
Tussen 2018 en 2022 groeide het aantal zonnedaken in Rolde van 14 naar 747; de batterij is de volgende stap. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Rolde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Rolde legt in hoog tempo panelen
In 2018 telde het CBS in Rolde 14 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 747: meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Inmiddels heeft 53 procent van de woningen zonnepanelen. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen. Hieronder de cijfers van het CBS over Rolde, naast de gemeente Aa en Hunze en de provincie Drenthe.
Hoe Rolde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Rolde is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 14 naar 747, 5.236 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.524 naar 1.044 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 14 | 533 | 747 | |
| Stroomafname per woning | 2.809 kWh | 2.637 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.524 m³ | 1.044 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
De huizen van Rolde
Rolde telt 1.925 woningen en 1.770 huishoudens, met 3.825 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 72 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Aa en Hunze.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 62 procent van de voorraad, tegenover 10 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 332.000 waard (WOZ), 8 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Rolde neemt met 3.442 kWh per jaar 111 procent meer af dan een appartement (1.630 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.630 kWh | 100 kWh | KNW6 | € 259 per jaar |
| Tussenwoning | 2.070 kWh | 850 kWh | KNW6 | € 392 per jaar |
| Hoekwoning | 2.340 kWh | 1.030 kWh | KNW6 | € 458 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.530 kWh | 1.170 kWh | KNW6 | € 506 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.442 kWh | 1.725 kWh | KNW6 | € 629 per jaar |
Afname per woningtype in Rolde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Rolde
Van 14 naar 747 installaties in 4 jaar: de daken in Rolde zijn jong en de panelen leveren nog jaren op volle kracht. Al die nieuwe daken leveren nu samen 1.323 kWh per woning per jaar terug aan het net. Een thuisbatterij is voor deze huizen de logische tweede stap: het middagoverschot vasthouden voor de avond, zodat de investering in panelen ook na het salderen blijft renderen.
18 procent van de woningen in Rolde is een appartement (gemeente Aa en Hunze: 9 procent). Een batterij hoort bij een eigen dak en meterkast, dus het verhaal gaat hier over de eengezinswoningen.
Gas, auto's en het net in Rolde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Rolde is 1.044 kubieke meter per woning per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.524 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Rolde hebben gemiddeld 1,2 auto's, minder dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Rolde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Rolde een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Rolde oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Rolde: 2 personen, 2.637 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.323 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 452 in het eerste jaar, gemiddeld € 541 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,7 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 11 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Rolde naast de buurdorpen
In Rolde gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Nijlande, Deurze): 1.323 kWh, terwijl Nijlande op 2.840 kWh zit.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Rolde | 2.637 kWh | 1.323 kWh | 53 procent |
| Nijlande | 4.050 kWh | 2.840 kWh | onbekend |
| Deurze | 4.590 kWh | 2.830 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zo gaat Rolde met stroom om
De stroomafname per woning in Rolde daalde sinds 2020 van 2.809 kWh naar 2.637 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 13 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Aa en Hunze (3.040 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.323 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.323 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Rolde zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Rolde is jong: in 2018 stonden er 14 installaties, in 2022 747, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 3.707 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 40 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Rolde op 53 procent van de daken; in de gemeente Aa en Hunze als geheel is dat 59 procent, dus 6 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 747 installaties met samen 3.131 kWp, gemiddeld 4,2 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Aa en Hunze staat het dorp op plek 16 van 18 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 22 van 24 in teruglevering per woning.
- Hoe snel groeit zonnestroom in Rolde?
- In 2018 telde het CBS in Rolde 14 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 747: 5.236 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
- Wat voor huizen staan er in Rolde?
- Rolde telt 1.925 woningen: 35 procent vrijstaand, 27 procent twee-onder-een-kap, 20 procent tussen- of hoekwoning, 18 procent appartement. 72 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Rolde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Rolde (2.637 kWh afname, 1.323 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 541 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Rolde?
- Huishoudens in Rolde hebben gemiddeld 1,2 auto's (Drenthe: 1,3), bij 1.770 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Rolde?
- Een woning in Rolde verbruikt gemiddeld 1.044 kubieke meter aardgas per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.524 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom levert Rolde terug aan het net?
- Gemiddeld 1.323 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.637 kWh die een woning in Rolde afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Rolde: 12 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Rolde ligt in de gemeente Aa en Hunze in Drenthe, 12 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 22 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Balloo (2 km), Nijlande (2 km) en Balloërveld (3 km). Het stroomnet in Rolde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Balloo | 2 km | ongeveer 25 min |
| Nijlande | 2 km | ongeveer 25 min |
| Balloërveld | 3 km | ongeveer 20 min |
| Deurze | 3 km | ongeveer 30 min |
| Marwijksoord | 3 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Rolde
In Rolde doen 2 clubs mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Rolde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Rolde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Rolde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Rolde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Rolde (gemeente Aa en Hunze, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.