65% van de daken in Oostwold heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
65 procent van de woningen in Oostwold heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Oostwold beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Oostwold ligt vol met zonnepanelen
In Oostwold heeft 65 procent van de woningen zonnepanelen, 21 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 193 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Oostwold, naast de gemeente Oldambt en de provincie Groningen.
Zo gaat Oostwold met stroom om
De stroomafname per woning in Oostwold daalde sinds 2020 van 2.820 kWh naar 2.670 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 10 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.470 kWh per woning per jaar (Groningen: 976 kWh). Nu wordt die 1.470 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Oostwold zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Oostwold is jong: in 2018 stonden er 26 installaties, in 2022 193, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 335 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 71 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Oostwold heeft 65 procent zonnepanelen, 21 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 193 installaties met samen 792 kWp, gemiddeld 4,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Oldambt staat het dorp gedeeld op plek 4 van 11 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 7 van 12 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Oostwold
Het gemiddelde aardgasverbruik in Oostwold is 1.070 kubieke meter per woning per jaar, 20 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.580 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Verwarmen gebeurt hier dus nog vrijwel overal op gas; het stroomverbruik zit in koken, wassen, koelen en steeds vaker in de auto.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Oostwold meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Oostwold. Het CBS rekent Oostwold tot een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Oostwold
Met 65 procent zonnedaken en 1.470 kWh teruglevering per woning gaat in Oostwold elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Oostwold te halen valt.
Met 1,4 auto's per huishouden (Groningen: 1,0) wordt er in Oostwold veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Hoe Oostwold verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Oostwold is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 26 naar 193, 642 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.580 naar 1.070 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Oostwold stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 26 | 113 | 193 | |
| Stroomafname per woning | 2.820 kWh | 2.670 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.580 m³ | 1.070 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Oostwold oplevert
Voor een dorp van 445 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Oostwold: 2 personen, 2.670 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.470 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 470 in het eerste jaar, gemiddeld € 560 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Oostwold naast de buurdorpen
In Oostwold gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Midwolda, Nieuwolda, Finsterwolde, Heiligerlee): 1.470 kWh, terwijl Midwolda op 1.986 kWh zit. In aandeel zonnedaken (65 procent) zit Oostwold tussen Midwolda (72 procent) en Nieuwolda (60 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Oostwold | 2.670 kWh | 1.470 kWh | 65 procent |
| Midwolda | 3.085 kWh | 1.986 kWh | 72 procent |
| Nieuwolda | 2.970 kWh | 1.580 kWh | 60 procent |
| Finsterwolde | 3.320 kWh | 1.980 kWh | 62 procent |
| Heiligerlee | 2.750 kWh | 1.540 kWh | 71 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De huizen van Oostwold
Oostwold is een klein dorp: 445 woningen, 440 huishoudens en 925 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. 68 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 63 procent in de gemeente Oldambt.
De woningvoorraad is typisch dorps: 56 procent van de woningen staat vrij, nog eens 26 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 236.000 waard (WOZ), 15 procent lager dan het gemiddelde van Groningen.
Een vrijstaande woning in Oostwold neemt met 3.210 kWh per jaar 159 procent meer af dan een appartement (1.240 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.240 kWh | 960 kWh | KNW6 | € 333 per jaar |
| Tussenwoning | 1.720 kWh | 720 kWh | KNW6 | € 329 per jaar |
| Hoekwoning | 2.330 kWh | 680 kWh | KNW6 | € 404 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.110 kWh | 670 kWh | KNW6 | € 370 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.210 kWh | 1.640 kWh | KNW6 | € 612 per jaar |
Afname per woningtype in Oostwold uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Hoeveel huizen in Oostwold hebben zonnepanelen?
- 65 procent van de woningen in Oostwold had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 193 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Oostwold?
- Huishoudens in Oostwold hebben gemiddeld 1,4 auto's (Groningen: 1,0), bij 440 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Oostwold?
- Voor het gemiddelde huishouden van Oostwold (2.670 kWh afname, 1.470 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 560 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoe snel groeit zonnestroom in Oostwold?
- In 2018 telde het CBS in Oostwold 26 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 193: 642 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
- Wat voor huizen staan er in Oostwold?
- Oostwold telt 445 woningen: 56 procent vrijstaand, 26 procent twee-onder-een-kap, 14 procent tussen- of hoekwoning, 5 procent appartement. 68 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Oostwold: 27 kilometer ten noordoosten van onze vestiging.
Oostwold ligt in de gemeente Oldambt in Groningen, 27 kilometer ten noordoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 34 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Midwolda (3 km), Blauwestad (4 km) en Nieuwolda (4 km). Het stroomnet in Oostwold is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Midwolda | 3 km | ongeveer 35 min |
| Blauwestad | 4 km | ongeveer 40 min |
| Nieuwolda | 4 km | ongeveer 45 min |
| Finsterwolde | 5 km | ongeveer 55 min |
| Heiligerlee | 6 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Oostwold
In Oostwold doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 6 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Oostwold dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Oostwold loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Oostwold.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Oostwold SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Oostwold (gemeente Oldambt, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.