1,3 auto's per huishouden in Onstwedde.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Onstwedde hebben gemiddeld 1,3 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Onstwedde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Onstwedde rijdt veel auto
Huishoudens in Onstwedde hebben gemiddeld 1,3 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 1.245 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Onstwedde, naast de gemeente Stadskanaal en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Onstwedde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Onstwedde is 1.120 kubieke meter per woning per jaar, 25 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.690 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Onstwedde meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Onstwedde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Onstwedde een landelijke omgeving.
De huizen van Onstwedde
Onstwedde telt 1.285 woningen en 1.245 huishoudens, met 2.960 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). 74 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 61 procent in de gemeente Stadskanaal.
De woningvoorraad is typisch dorps: 62 procent van de woningen staat vrij, nog eens 12 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 320.000, 22 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Onstwedde neemt met 3.570 kWh per jaar 127 procent meer af dan een appartement (1.570 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.570 kWh | 70 kWh | KNW6 | € 250 per jaar |
| Tussenwoning | 2.250 kWh | 670 kWh | KNW6 | € 391 per jaar |
| Hoekwoning | 2.050 kWh | 700 kWh | KNW6 | € 365 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.790 kWh | 1.000 kWh | KNW6 | € 501 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.570 kWh | 1.500 kWh | KNW6 | € 614 per jaar |
Afname per woningtype in Onstwedde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Onstwedde
Met 1,3 auto's per huishouden wordt in Onstwedde veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 3.070 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
Verder staat 62 procent van de woningen in Onstwedde vrij (Groningen: 23 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Onstwedde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Onstwedde is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 136 naar 364, 168 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.690 naar 1.120 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 136 | 202 | 364 | |
| Stroomafname per woning | 3.150 kWh | 3.070 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.690 m³ | 1.120 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Onstwedde naast de buurdorpen
Met 1.470 kWh teruglevering per woning zit Onstwedde tussen de buurdorpen in: Vledderveen levert het meest terug (2.090 kWh), Wedde het minst (1.010 kWh). In aandeel zonnedaken (50 procent) zit Onstwedde tussen Vledderveen (59 procent) en Wedde (37 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Onstwedde | 3.070 kWh | 1.470 kWh | 50 procent |
| Alteveer | 3.290 kWh | 1.620 kWh | 58 procent |
| Vledderveen | 3.700 kWh | 2.090 kWh | 59 procent |
| Vlagtwedde | 2.840 kWh | 1.190 kWh | 42 procent |
| Wedde | 2.740 kWh | 1.010 kWh | 37 procent |
| Nieuwe Pekela | 2.825 kWh | 1.212 kWh | 46 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Onstwedde oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Onstwedde: 2 personen, 3.070 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.470 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 494 in het eerste jaar, gemiddeld € 592 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,8 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Onstwedde met stroom om
De stroomafname per woning in Onstwedde daalde sinds 2020 van 3.150 kWh naar 3.070 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 27 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Tegenover die afname staat 1.470 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Groningen: 976 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.470 kWh uit de rekening van Onstwedde.
De zonnestroom in Onstwedde is jong: in 2018 stonden er 136 installaties, in 2022 364, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 49 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 80 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Onstwedde heeft 50 procent zonnepanelen, 6 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 364 installaties met samen 1.715 kWp, gemiddeld 4,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Stadskanaal staat het dorp op plek 4 van 6 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 4 van 6 in teruglevering per woning.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Onstwedde?
- Huishoudens in Onstwedde hebben gemiddeld 1,3 auto's (Groningen: 1,0), bij 1.245 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Onstwedde?
- Onstwedde telt 1.285 woningen: 62 procent vrijstaand, 12 procent twee-onder-een-kap, 18 procent tussen- of hoekwoning, 8 procent appartement. 74 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Onstwedde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Onstwedde (3.070 kWh afname, 1.470 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 592 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Onstwedde?
- Een woning in Onstwedde verbruikt gemiddeld 1.120 kubieke meter aardgas per jaar, 25 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.690 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Onstwedde?
- Een woning in Onstwedde nam in 2024 gemiddeld 3.070 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.470 kWh terug aan het net. In de gemeente Stadskanaal is de afname gemiddeld 2.680 kWh.
- Hoeveel stroom levert Onstwedde terug aan het net?
- Gemiddeld 1.470 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 3.070 kWh die een woning in Onstwedde afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Onstwedde: 25 kilometer ten oosten van onze vestiging.
Onstwedde ligt in de gemeente Stadskanaal in Groningen, 25 kilometer ten oosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 33 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Alteveer (4 km), Vlagtwedde (5 km) en Vledderveen (5 km). Het stroomnet in Onstwedde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Alteveer | 4 km | ongeveer 40 min |
| Vlagtwedde | 5 km | ongeveer 50 min |
| Vledderveen | 5 km | ongeveer 40 min |
| Wedde | 6 km | ongeveer 40 min |
| Nieuwe Pekela | 7 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Onstwedde
In Onstwedde doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 7 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Onstwedde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Onstwedde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Onstwedde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Onstwedde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Onstwedde (gemeente Stadskanaal, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.