1,4 auto's per huishouden in Onderdendam.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Onderdendam hebben gemiddeld 1,4 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Onderdendam beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Onderdendam rijdt veel auto
Huishoudens in Onderdendam hebben gemiddeld 1,4 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 225 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Onderdendam, naast de gemeente Het Hogeland en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Onderdendam
Het gemiddelde aardgasverbruik in Onderdendam is 1.120 kubieke meter per woning per jaar, 25 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.700 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Verwarmen gebeurt hier dus nog vrijwel overal op gas; het stroomverbruik zit in koken, wassen, koelen en steeds vaker in de auto.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Onderdendam meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Onderdendam. Het CBS rekent Onderdendam tot een landelijke omgeving.
De huizen van Onderdendam
Onderdendam is een klein dorp: 240 woningen, 225 huishoudens en 480 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. 79 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 67 procent in de gemeente Het Hogeland.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 71 procent van de voorraad, tegenover 15 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 261.000 waard (WOZ), 6 procent lager dan het gemiddelde van Groningen.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een hoekwoning in Onderdendam neemt gemiddeld 1.890 kWh af, een appartement 3.410 kWh, 80 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Onderdendam.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.410 kWh | 1.610 kWh | KNW6 | € 619 per jaar |
| Tussenwoning | 2.030 kWh | 1.000 kWh | KNW6 | € 419 per jaar |
| Hoekwoning | 1.890 kWh | 690 kWh | KNW6 | € 344 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.210 kWh | 730 kWh | KNW6 | € 390 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.000 kWh | 1.060 kWh | KNW6 | € 529 per jaar |
Afname per woningtype in Onderdendam uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Onderdendam
Met 1,4 auto's per huishouden wordt in Onderdendam veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 2.570 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
79 procent van de woningen is een koopwoning (Groningen: 54 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Wat een thuisbatterij in Onderdendam oplevert
Voor een dorp van 240 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Onderdendam: 2 personen, 2.570 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.130 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 418 in het eerste jaar, gemiddeld € 502 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Onderdendam met stroom om
De stroomafname per woning in Onderdendam daalde sinds 2020 van 2.843 kWh naar 2.570 kWh in 2024, 10 procent minder; daarmee zit het dorp 6 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Tegenover die afname staat 1.130 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Groningen: 976 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.130 kWh uit de rekening van Onderdendam.
Van de woningen in Onderdendam heeft 59 procent zonnepanelen, 15 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 74 installaties met samen 259 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
De groei is gestaag: 70 installaties in 2020, 74 in 2022 (6 procent meer). Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Binnen de gemeente Het Hogeland staat het dorp op plek 8 van 21 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 22 van 30 in teruglevering per woning.
Hoe Onderdendam verandert
De groei van zonnestroom in Onderdendam is bescheiden: 70 installaties in 2020, 74 in 2022, 6 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.700 naar 1.120 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Onderdendam stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 70 | 74 | |
| Stroomafname per woning | 2.843 kWh | 2.570 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.700 m³ | 1.120 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Onderdendam?
- Huishoudens in Onderdendam hebben gemiddeld 1,4 auto's (Groningen: 1,0), bij 225 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Onderdendam?
- Onderdendam telt 240 woningen: 48 procent vrijstaand, 23 procent twee-onder-een-kap, 28 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 79 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Onderdendam?
- Voor het gemiddelde huishouden van Onderdendam (2.570 kWh afname, 1.130 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 502 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Onderdendam hebben zonnepanelen?
- 59 procent van de woningen in Onderdendam had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 74 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Onderdendam?
- Een woning in Onderdendam verbruikt gemiddeld 1.120 kubieke meter aardgas per jaar, 25 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.700 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Onderdendam: 27 kilometer ten noorden van onze vestiging.
Onderdendam ligt in de gemeente Het Hogeland in Groningen, 27 kilometer ten noorden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 37 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Stitswerd (3 km), Tinallinge (3 km) en Bedum (4 km). Het stroomnet in Onderdendam is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Stitswerd | 3 km | ongeveer 45 min |
| Tinallinge | 3 km | ongeveer 50 min |
| Bedum | 4 km | ongeveer 35 min |
| Middelstum | 4 km | ongeveer 40 min |
| Wetsinge | 4 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Onderdendam
In Onderdendam doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Onderdendam dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Onderdendam loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Onderdendam.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Onderdendam SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Onderdendam (gemeente Het Hogeland, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.