68% van de daken in Munnekezijl heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
68 procent van de woningen in Munnekezijl heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Munnekezijl beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Munnekezijl ligt vol met zonnepanelen
In Munnekezijl heeft 68 procent van de woningen zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 109 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Munnekezijl, naast de gemeente Noardeast-Fryslân en de provincie Friesland.
Zo gaat Munnekezijl met stroom om
In de gemeente Noardeast-Fryslân neemt een woning gemiddeld 2.540 kWh stroom per jaar af; in Munnekezijl was dat in 2024 2.516 kWh, vrijwel gelijk aan dat gemiddelde en vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.406 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.406 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Munnekezijl zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Munnekezijl is jong: in 2020 stonden er 41 installaties, in 2022 109, ruim een verdubbeling in 2 jaar. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Munnekezijl heeft 68 procent zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 109 installaties met samen 363 kWp, gemiddeld 3,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Noardeast-Fryslân staat het dorp op plek 1 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 13 van 24 in teruglevering per woning.
De huizen van Munnekezijl
Munnekezijl is een klein dorp: 240 woningen, 235 huishoudens en 500 inwoners, gemiddeld 2,0 per huishouden. 72 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Noardeast-Fryslân.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 74 procent van de voorraad, tegenover 13 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 250.000 waard (WOZ), 14 procent lager dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Munnekezijl neemt met 2.819 kWh per jaar 38 procent meer af dan een tussenwoning (2.050 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.050 kWh | 1.040 kWh | KNW6 | € 429 per jaar |
| Hoekwoning | 2.270 kWh | 850 kWh | KNW6 | € 417 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.375 kWh | 1.025 kWh | KNW6 | € 460 per jaar |
| Vrijstaande woning | 2.819 kWh | 1.266 kWh | KNW6 | € 549 per jaar |
Afname per woningtype in Munnekezijl uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Munnekezijl
Met 68 procent zonnedaken en 1.406 kWh teruglevering per woning gaat in Munnekezijl elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Munnekezijl te halen valt.
72 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Munnekezijl verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Munnekezijl is tussen 2020 en 2022 minstens verdubbeld: van 41 naar 109, 166 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.546 naar 1.030 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 41 | 109 | |
| Stroomafname per woning | 2.555 kWh | 2.516 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.546 m³ | 1.030 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Munnekezijl naast de buurdorpen
Met 1.406 kWh teruglevering per woning zit Munnekezijl tussen de buurdorpen in: Warfstermolen levert het meest terug (2.184 kWh), Zoutkamp het minst (1.030 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Munnekezijl bovenaan in de buurt: 68 procent, tegenover 65 procent in Kollumerpomp.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Munnekezijl | 2.516 kWh | 1.406 kWh | 68 procent |
| Warfstermolen | 3.419 kWh | 2.184 kWh | onbekend |
| Lauwerzijl | 3.270 kWh | 2.030 kWh | onbekend |
| Zoutkamp | 2.440 kWh | 1.030 kWh | 49 procent |
| Pieterzijl | 2.450 kWh | 1.560 kWh | onbekend |
| Kollumerpomp | 2.980 kWh | 1.712 kWh | 65 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Munnekezijl oplevert
Voor een dorp van 240 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Munnekezijl: 2 personen, 2.516 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.406 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 452 in het eerste jaar, gemiddeld € 538 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,7 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Munnekezijl
Het gemiddelde aardgasverbruik in Munnekezijl is 1.030 kubieke meter per woning per jaar, 13 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.546 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.555 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 0 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Huishoudens in Munnekezijl hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Munnekezijl is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Munnekezijl een landelijke omgeving.
- Hoeveel huizen in Munnekezijl hebben zonnepanelen?
- 68 procent van de woningen in Munnekezijl had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 109 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in Munnekezijl?
- Munnekezijl telt 240 woningen: 44 procent vrijstaand, 30 procent twee-onder-een-kap, 26 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 72 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Munnekezijl?
- Voor het gemiddelde huishouden van Munnekezijl (2.516 kWh afname, 1.406 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 538 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoe scoort Munnekezijl binnen de gemeente Noardeast-Fryslân?
- Van de dorpen in de gemeente Noardeast-Fryslân in ons bestand staat Munnekezijl op plek 1 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 13 van 24 in teruglevering per woning (68 procent zonnedaken, 1.406 kWh teruglevering per woning).
- Hoeveel stroom levert Munnekezijl terug aan het net?
- Gemiddeld 1.406 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.516 kWh die een woning in Munnekezijl afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Munnekezijl: 38 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Munnekezijl ligt in de gemeente Noardeast-Fryslân in Friesland, 38 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 47 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Warfstermolen (2 km), Lauwerzijl (3 km) en Kollumerpomp (4 km). Het stroomnet in Munnekezijl is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Warfstermolen | 2 km | ongeveer 50 min |
| Lauwerzijl | 3 km | ongeveer 45 min |
| Kollumerpomp | 4 km | ongeveer 55 min |
| Pieterzijl | 4 km | ongeveer 45 min |
| Zoutkamp | 4 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Munnekezijl
In Munnekezijl zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Munnekezijl dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Munnekezijl loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Munnekezijl.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Munnekezijl SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Munnekezijl (gemeente Noardeast-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.