19% van Havelte woont in een appartement.
De rest heeft een eigen dak.
19 procent van de woningen in Havelte is een appartement; voor de eengezinswoningen met eigen dak is een thuisbatterij de volgende stap. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Havelte beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Havelte woont vaker gestapeld
Opvallend voor Drenthe: 19 procent van de woningen in Havelte is een appartement, tegenover 10 procent in de gemeente Westerveld. Voor een appartement is een thuisbatterij alleen interessant met een eigen aansluiting en eigen panelen; de 81 procent eengezinswoningen zijn de logische kandidaten. Hieronder de cijfers van het CBS over Havelte, naast de gemeente Westerveld en de provincie Drenthe.
De huizen van Havelte
Havelte telt 1.780 woningen en 1.750 huishoudens, met 3.835 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 72 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Westerveld.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 60 procent van de voorraad, tegenover 10 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
4 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 377.000 waard (WOZ), 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Havelte neemt gemiddeld 1.756 kWh af, een vrijstaande woning 3.591 kWh, 104 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Havelte.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.756 kWh | 343 kWh | KNW6 | € 289 per jaar |
| Tussenwoning | 1.920 kWh | 1.070 kWh | KNW6 | € 422 per jaar |
| Hoekwoning | 2.220 kWh | 1.050 kWh | KNW6 | € 449 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.016 kWh | 1.304 kWh | KNW6 | € 568 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.591 kWh | 1.697 kWh | KNW6 | € 628 per jaar |
Afname per woningtype in Havelte uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Havelte
Met 19 procent appartementen is Havelte geen doorsnee dorp. Een batterij hoort bij een eigen dak en een eigen meterkast, dus het verhaal gaat hier over de 81 procent eengezinswoningen: die nemen gemiddeld 2.813 kWh per jaar af en leveren 1.481 kWh terug. Voor een appartement met eigen panelen op het dak van de VvE geldt hetzelfde, mits de aansluiting van de woning zelf is.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 377.000 ligt 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Hoe Havelte verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Havelte 59 procent zonnestroominstallaties bij, van 500 naar 796. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.524 naar 1.044 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 500 | 614 | 796 | |
| Stroomafname per woning | 2.858 kWh | 2.813 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.524 m³ | 1.044 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Havelte naast de buurdorpen
In Havelte gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Darp, Havelterberg, Uffelte, Ruinerwold, Nijeveen): 1.481 kWh, terwijl Nijeveen op 1.680 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 57 procent het laagst van de buurt; Darp zit op 70 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Havelte | 2.813 kWh | 1.481 kWh | 57 procent |
| Darp | 3.200 kWh | 1.630 kWh | 70 procent |
| Havelterberg | 3.240 kWh | 1.600 kWh | onbekend |
| Uffelte | 3.200 kWh | 1.630 kWh | 59 procent |
| Ruinerwold | 3.140 kWh | 1.610 kWh | 59 procent |
| Nijeveen | 3.030 kWh | 1.680 kWh | 62 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Havelte oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Havelte: 2 personen, 2.813 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.481 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 480 in het eerste jaar, gemiddeld € 573 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,1 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Havelte
Het gemiddelde aardgasverbruik in Havelte is 1.044 kubieke meter per woning per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.524 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.858 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Huishoudens in Havelte hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Havelte. Het CBS rekent Havelte tot een landelijke omgeving.
Zo gaat Havelte met stroom om
In de gemeente Westerveld neemt een woning gemiddeld 3.020 kWh stroom per jaar af; in Havelte was dat in 2024 2.813 kWh, 7 procent lager dan dat gemiddelde en vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.481 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.481 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Havelte zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Het gaat hard: van 500 installaties in 2018 naar 796 in 2022, een groei van 59 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 23 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 30 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Havelte heeft 57 procent zonnepanelen, 5 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 796 installaties met samen 2.995 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerveld staat het dorp op plek 10 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 14 van 19 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Havelte?
- Havelte telt 1.780 woningen: 39 procent vrijstaand, 21 procent twee-onder-een-kap, 20 procent tussen- of hoekwoning, 19 procent appartement. 72 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Havelte?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Havelte is € 377.000, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van de gemeente Westerveld (€ 390.000) en 23 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in Havelte?
- Voor het gemiddelde huishouden van Havelte (2.813 kWh afname, 1.481 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 573 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Havelte hebben zonnepanelen?
- 57 procent van de woningen in Havelte had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 796 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel stroom levert Havelte terug aan het net?
- Gemiddeld 1.481 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.813 kWh die een woning in Havelte afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Havelte?
- Een woning in Havelte verbruikt gemiddeld 1.044 kubieke meter aardgas per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.524 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Havelte: 47 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Havelte ligt in de gemeente Westerveld in Drenthe, 47 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 52 kilometer, ongeveer 60 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Darp (2 km), Havelterberg (4 km) en Ruinerwold (4 km). Het stroomnet in Havelte is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Darp | 2 km | ongeveer 60 min |
| Havelterberg | 4 km | ongeveer 65 min |
| Ruinerwold | 4 km | ongeveer 60 min |
| Uffelte | 4 km | ongeveer 55 min |
| Nijeveen | 6 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Havelte
In Havelte doen 3 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 7 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Havelte dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Havelte loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 60 minuten bij je in Havelte.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Havelte SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Havelte (gemeente Westerveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.