3.894 kWh stroom per woning in Ekehaar.
Koop 'm in als hij goedkoop is.
Een woning in Ekehaar neemt gemiddeld 3.894 kWh per jaar af, meer dan gemiddeld; een batterij verschuift dat verbruik naar de goedkope uren. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Ekehaar beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Ekehaar verbruikt meer stroom dan gemiddeld
Een woning in Ekehaar nam in 2024 gemiddeld 3.894 kWh stroom af, 42 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh) en 28 procent hoger dan dat van de gemeente Aa en Hunze (3.040 kWh). Hoe hoger het verbruik, hoe meer stroom er 's avonds tegen het volle tarief wordt gekocht, en hoe meer een batterij daarvan kan vervangen. Hieronder de cijfers van het CBS over Ekehaar, naast de gemeente Aa en Hunze en de provincie Drenthe.
Zo gaat Ekehaar met stroom om
Een woning in Ekehaar nam in 2024 gemiddeld 3.894 kWh stroom van het net af, 42 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Aa en Hunze zit op 3.040 kWh.
Daar staat 2.555 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Ekehaar is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.555 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Ekehaar is jong: in 2018 stonden er 29 installaties, in 2022 65, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 62 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 38 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Ekehaar heeft 67 procent zonnepanelen, 15 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 65 installaties met samen 378 kWp, gemiddeld 5,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 15 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Aa en Hunze staat het dorp gedeeld op plek 4 van 18 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 4 van 24 in teruglevering per woning.
De huizen van Ekehaar
Ekehaar is een klein dorp: 157 woningen, 155 huishoudens en 425 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. 89 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Aa en Hunze.
De woningvoorraad is typisch dorps: 83 procent van de woningen staat vrij, nog eens 16 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 472.000 waard (WOZ), 54 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Ekehaar neemt met 4.125 kWh per jaar 74 procent meer af dan een twee-onder-een-kapwoning (2.370 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.370 kWh | 1.080 kWh | KNW6 | € 471 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.125 kWh | 2.237 kWh | KNW10 | € 857 per jaar |
Afname per woningtype in Ekehaar uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Ekehaar
3.894 kWh afname per woning is fors, en het grootste deel daarvan valt in de avonduren als stroom het duurst is. Een thuisbatterij van 10 kWh of meer vervangt in Ekehaar een groot deel van die avondstroom door eigen middagopwek (2.555 kWh teruglevering per woning) of door stroom die op een dynamisch contract 's nachts en rond het middaguur goedkoop is ingekocht. Bij dit verbruik telt elke kWh die de batterij verschuift.
Verder staat 83 procent van de woningen in Ekehaar vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Ekehaar verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Ekehaar is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 29 naar 65, 124 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 37 procent, van 2.098 naar 1.317 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 29 | 47 | 65 | |
| Stroomafname per woning | 3.988 kWh | 3.894 kWh | ||
| Aardgas per woning | 2.098 m³ | 1.317 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Ekehaar naast de buurdorpen
Met 2.555 kWh teruglevering per woning zit Ekehaar tussen de buurdorpen in: Deurze levert het meest terug (2.830 kWh), Amen het minst (2.330 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Ekehaar | 3.894 kWh | 2.555 kWh | 67 procent |
| Amen | 4.700 kWh | 2.330 kWh | onbekend |
| Deurze | 4.590 kWh | 2.830 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Ekehaar
Het gemiddelde aardgasverbruik in Ekehaar is 1.317 kubieke meter per woning per jaar, 36 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 2.098 kubieke meter: 37 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.988 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 9 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Ekehaar hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Ekehaar is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Ekehaar een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Ekehaar oplevert
Voor een dorp van 157 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Ekehaar: 3 personen, 3.894 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.555 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 725 in het eerste jaar, gemiddeld € 857 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 7.021 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 8,2 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Ekehaar?
- Een woning in Ekehaar nam in 2024 gemiddeld 3.894 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.555 kWh terug aan het net. In de gemeente Aa en Hunze is de afname gemiddeld 3.040 kWh.
- Wat voor huizen staan er in Ekehaar?
- Ekehaar telt 157 woningen: 83 procent vrijstaand, 16 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 89 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Ekehaar?
- Voor het gemiddelde huishouden van Ekehaar (3.894 kWh afname, 2.555 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 857 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Ekehaar?
- Een woning in Ekehaar verbruikt gemiddeld 1.317 kubieke meter aardgas per jaar, 36 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 2.098 kubieke meter. 9 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom levert Ekehaar terug aan het net?
- Gemiddeld 2.555 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 3.894 kWh die een woning in Ekehaar afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Ekehaar: 17 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Ekehaar ligt in de gemeente Aa en Hunze in Drenthe, 17 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 28 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Eleveld (1 km), Amen (2 km) en Eldersloo (2 km). Het stroomnet in Ekehaar is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Eleveld | 1 km | ongeveer 30 min |
| Amen | 2 km | ongeveer 30 min |
| Eldersloo | 2 km | ongeveer 25 min |
| Geelbroek | 2 km | ongeveer 30 min |
| Deurze | 3 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Ekehaar
In Ekehaar doet 1 club mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Ekehaar dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Ekehaar loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Ekehaar.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Ekehaar SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Ekehaar (gemeente Aa en Hunze, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.