28% van Dwingeloo woont in een rijtjeshuis.
Compacte batterij, 1-fase.
28 procent van de woningen in Dwingeloo is een tussen- of hoekwoning; daar past een compacte batterij van 6 kWh op een 1-fase-aansluiting. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Dwingeloo beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Dwingeloo: compacte huizen, compacte batterij
In Dwingeloo overheersen de rijwoningen: 28 procent van de woningen is een tussen- of hoekwoning, tegenover 19 procent in de gemeente Westerveld. Een tussenwoning neemt hier gemiddeld 2.020 kWh per jaar af. Bij die huizen past meestal een compacte batterij op een 1-fase-aansluiting, en dat maakt de rekensom overzichtelijk. Hieronder de cijfers van het CBS over Dwingeloo, naast de gemeente Westerveld en de provincie Drenthe.
De huizen van Dwingeloo
Dwingeloo telt 1.320 woningen en 1.320 huishoudens, met 2.805 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). Van die woningen is 69 procent een koopwoning; in de gemeente Westerveld is dat 75 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 60 procent van de voorraad, tegenover 15 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 360.000 waard (WOZ), 17 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Dwingeloo neemt met 3.640 kWh per jaar 109 procent meer af dan een appartement (1.740 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.740 kWh | 350 kWh | KNW6 | € 288 per jaar |
| Tussenwoning | 2.020 kWh | 810 kWh | KNW6 | € 380 per jaar |
| Hoekwoning | 1.910 kWh | 810 kWh | KNW6 | € 367 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.790 kWh | 1.130 kWh | KNW6 | € 523 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.640 kWh | 1.560 kWh | KNW6 | € 615 per jaar |
Afname per woningtype in Dwingeloo uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Dwingeloo
28 procent tussen- en hoekwoningen: het typische huis in Dwingeloo heeft een dak van acht tot twaalf panelen en een afname van 2.020 kWh per jaar. Daar hoort een batterij van 6 kWh bij, die op een 1-fase-aansluiting in de meterkast past en het middagoverschot van zo'n dak precies tot de avond vasthoudt. Een groter pakket zou hier zelden vol raken.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 360.000 ligt 17 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Hoe Dwingeloo verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Dwingeloo 57 procent zonnestroominstallaties bij, van 355 naar 559. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.500 naar 1.060 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 355 | 443 | 559 | |
| Stroomafname per woning | 2.840 kWh | 2.760 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.500 m³ | 1.060 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Dwingeloo naast de buurdorpen
In Dwingeloo gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Dieverbrug, Geeuwenbrug): 1.310 kWh, terwijl Dieverbrug op 2.170 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 55 procent het laagst van de buurt; Geeuwenbrug zit op 61 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Dwingeloo | 2.760 kWh | 1.310 kWh | 55 procent |
| Dieverbrug | 3.940 kWh | 2.170 kWh | 58 procent |
| Geeuwenbrug | 3.450 kWh | 1.800 kWh | 61 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Dwingeloo
Het gemiddelde aardgasverbruik in Dwingeloo is 1.060 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.500 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Dwingeloo hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Dwingeloo is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Dwingeloo een landelijke omgeving.
Zo gaat Dwingeloo met stroom om
De stroomafname per woning in Dwingeloo daalde sinds 2020 van 2.840 kWh naar 2.760 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 9 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Westerveld (3.020 kWh).
Tegenover die afname staat 1.310 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.310 kWh uit de rekening van Dwingeloo.
Het gaat hard: van 355 installaties in 2018 naar 559 in 2022, een groei van 57 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 25 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 26 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Dwingeloo op 55 procent van de daken; in de gemeente Westerveld als geheel is dat 59 procent, dus 4 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 559 installaties met samen 1.947 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerveld staat het dorp gedeeld op plek 12 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 17 van 19 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Dwingeloo oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Dwingeloo: 2 personen, 2.760 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.310 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 459 in het eerste jaar, gemiddeld € 550 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Dwingeloo?
- Dwingeloo telt 1.320 woningen: 35 procent vrijstaand, 25 procent twee-onder-een-kap, 28 procent tussen- of hoekwoning, 12 procent appartement. 69 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Dwingeloo?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Dwingeloo is € 360.000, 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Westerveld (€ 390.000) en 17 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in Dwingeloo?
- Voor het gemiddelde huishouden van Dwingeloo (2.760 kWh afname, 1.310 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 550 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Dwingeloo?
- Een woning in Dwingeloo verbruikt gemiddeld 1.060 kubieke meter aardgas per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.500 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wie is de netbeheerder in Dwingeloo en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Dwingeloo. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.060 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel huizen in Dwingeloo hebben zonnepanelen?
- 55 procent van de woningen in Dwingeloo had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 559 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Dwingeloo: 35 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Dwingeloo ligt in de gemeente Westerveld in Drenthe, 35 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 45 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Dieverbrug (4 km), Ansen (5 km) en Geeuwenbrug (5 km). Het stroomnet in Dwingeloo is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Dieverbrug | 4 km | ongeveer 45 min |
| Ansen | 5 km | ongeveer 65 min |
| Geeuwenbrug | 5 km | ongeveer 40 min |
| Ruinen | 5 km | ongeveer 50 min |
| Spier | 5 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Dwingeloo
In Dwingeloo doen 2 clubs mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Dwingeloo dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Dwingeloo loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Dwingeloo.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Dwingeloo SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Dwingeloo (gemeente Westerveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.